spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Nisan 2024

Sky Airlines’in sahiplerinden flaş açıklama

Seçtiklerimiz

İşte o açıklama

12.11.2013 tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan ve Air News Times Haber isimli internet sitenizde yer verdiğiniz “Almanya, Sky Airlines’ın sahibi iki kardeş aranıyor” başlıklı haberde; Sky Airlines ve GTİ Travel gibi şirketlerin sahibi olan İsa Görgülü ve Talha Görgülü’nün, GTİ Travel’in iflasını vermeden kısa süre önce şirkete ait 43 milyon Euroyu Almanya’dan Türkiye’deki kişisel hesaplarına aktardıklarını, bu sebeple Alman Mahkemesi tarafından haklarında tutuklama kararı çıkarıldığını ve Alman Savcılığı’nın iki kardeşi bulmak için Türkiye ve Rusya’da iz sürdüğüne dair yanıltıcı ve gerçekdışı bir haber yayınlanmıştır. Haberin devamında 41 milyon lira sermaye ile Sık-Ay Hava Taşımacılık, 71 milyon lira sermaye ile Kayı-Tur Turizm, 15 milyon lira sermaye ile Kara Kartal ve 43.5 milyon lira sermaye ile GTİ Turizm isimli şirketlerinin kurulduğu, GTİ Turizm’in işlemleri sürerken iflaslarının açıldığı ve Almanya’dan aktarılan paraların buralarda kullanıldığına dair yanıltıcı ve gerçekdışı ithamlar içeren ifadeler yer almaktadır.

İşbu haberde adı geçen İsa Görgülü ve Talha Görgülü hakkında verilmiş herhangi bir tutuklama kararı olmadığı gibi şirket hesaplarından kişisel hesaplarına para aktardıkları haberi tamamen asılsızdır. Yine haberde bahsi geçen ve milyonlarca lira sermaye ile kurulduğu iddia edilen şirketler yeni kurulmuş şirketler olmayıp, yeni kurulan herhangi bir şirket söz konusu değildir.

Zira Talha Görgülü 11.11.2013 tarihi öğle saatlerinde Köln Havalimanından Almanya’ya giriş yapmıştır. Bu sebeple müvekkiller hakkında herhangi bir tutuklama kararı olmadığı aşikardır. Şirketlere ilişkin iflas süreci ise gerek Türkiye’de gerekse Almanya’da yasal prosedüre uygun şekilde devam etmektedir.  

Kamuoyunu yanıltıcı ve asılsız ithamlar içeren haberin müvekkiller İsa Görgülü ve Talha Görgülü ile hiçbir ilgisi olmadığından bu konuyla ilgili tekzip metninin düzenlenmesi zorunluluğu doğmuştur.

İlgili haberin internet sitenizde yayınlanması sebebiyle, müvekkiller hakkında bir tutuklama kararı olduğuna ilişkin şüphe uyandırılarak, kamuoyunun yanıltılmasının ve müvekkillerin prestijlerinin zedelenmesinin önü açılmıştır.

Aynı haberi kaynak göstererek veya kaynak göstermeksizin yayınlayan yayın kuruluşları müvekkillerin içinde bulunduğu haksızlığın artmasına sebebiyet vermektedir.

Müvekkillerimiz hakkında yapılmış olan bu haberin asılsız, gerçekdışı ve kamuoyunu yanıltıcı olması sebebiyle yukarıda sunulan cevap ve düzeltme yazımızın Basın Kanunu’nun 14. Maddesi gereği ilgili yayımın yer aldığı sayfa ve sütunda aynı puntolarla ve aynı şekilde yayınlanmasını, derhal internet sitenizden kaldırılmasını ve işbu tekzip metninin yayınlanmaması ve/veya müvekkiller aleyhine yanıltıcı  ve karalayıcı yayınların devam etmesi halinde, yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla,  sorumlular hakkında müvekkillerimizin uğradığı/uğrayacağı tüm maddi ve manevi zarara ilişkin her türlü yasal yollara başvuracağımızı tarafınıza ihtaren bildiririz.

Keşideciler Vekili
Av.Ahmet GÜREL

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika