spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Skorsky’den ortak üretim çağrısı

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin 2 milyar dolarlık askerî helikopter alımı için açtığı ihalede karar aşamasına sayılı günler kala Skorsky’nin üreticisi United Technologies’ten sürpriz bir öneri geldi.

       

       

 

       

Türkiye’de uçak sanayii alanında yatırım yapmak istediklerini açıklayan şirket, ortak helikopter üretip bölge ülkelerine satma çağrısında bulundu. Amerika’da United Technologies yöneticileriyle görüşen Dış Ticaret’ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, "Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçak motoru üretmek istediklerini aktardılar." diye konuştu.

       

Şirket, Türkiye’nin açtığı 109 helikopterin modernizasyonu için de teklif vermişti. Bakan Çağlayan, "Bu helikopterlerin parça üretimi yapmak ve Türkiye’de bunların modernizasyonu için bir bakım ünitesi de açmak istiyorlar." diye konuştu. Öte yandan Türkiye, ABD’ye Kızılderililerin üzerinden adım atmayı planlıyor. Kızılderililerin yoğun yaşadığı eyaletlerde Amerikan Kızılderilileriyle madencilik ve altyapı işleri yapılacak. Türk-Amerikan Koalisyonu isimli sivil toplum kuruluşu, Kızılderili kökenli öğrencileri Türkiye’de burslu okutacak.

       

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika