spot_img
spot_imgspot_img
19.9 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Siirt’te Yeni Havaalanı Yapımı İçin Yer Arayışı Sürüyor

Seçtiklerimiz

Konu ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapan Siirt Valisi Aydın, Siirt’te mevcut havaalanının ihtiyaçlara cevap veremediğini ve yeni bir havaalanının yapılmasının artık kaçınılmaz olduğunu söyledi. Vali Aydın, "Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yetkileri yeni hava alanının yapılması için 3 yer üzerinde duruyor.

Biri Şirvan ilçesi yakınlarında, ikincisi Kurtalan ilçesi yakınlarında, üçüncüsü de mevcut bulunduğumuz Gökçebağ beldemiz yakınlarındaki alandır. Bu üç alan içinde de en uygun şuan bulunduğumuz Gökçebağ beldesi yakınlarındaki alandır.

Bu alan genel müdürlüğümüzün istasyon alanıdır. Bu amaçla kamulaştırma gerekmiyor. Geriye kalan ise buranın yerleşkesi ve uçakların buraya rahat bir şekilde inip inmediğini gösteren teknik elemanların vereceği raporlara kaldı. Uçaklar rüzgardan etkilenmeden inebilirse hiçbir sıkıntımız kalmayacak.

Kurtalan ve Şirvan yakınlarındaki arsalarda ise kamulaştırma gerektirdiği için sıcak bakmıyoruz. Kamulaştırma uzun sürüyor ve masraflıdır. Yakın zamanda teknik heyet rüzgar konusunda inceleme başlatacak. Raporların olumlu sonuç alınması durumunda Siirt’e yaraşır yeni bir havaalanı yapımı için ilk çalışmaları başlatacağız" dedi.

Mevcut alanın havadar ve uçakların rahat bir şekilde uçabileceği alan olduğunu ifade eden Siirt Milletvekili Osman Ören ise, "Burada yeni bir havaalanı yapılırsa büyük uçuklar da gelir, uçuşlara talepler de artar. Bora Jet firması yetkilileriyle görüştüm. Bayram sonrası firma yetkilileri Siirt’e gelerek kapasitenin artırılması için neler yapılacağını görüşeceğiz. Karşılıklı Siirt-İstanbul seferlerine başlanması için firmayı biraz sıkıştıracağız" diye konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika