spot_img
spot_imgspot_img
10.5 C
İstanbul
Cumartesi, 25 Mart 2023

Scholz Latin Amerika’ya yeni başbakanlık uçağıyla gitti

Seçtiklerimiz

Almanya’nın yeni resmi devlet uçağı tamamlandı ve Başbakan Olaf Scholz, Latin Amerika ülkelerine yaptığı ziyareti, yeni ‘Konrad Adenauer’ uçağıyla gerçekleştirdi.

ALMAN Hava Kuvvetleri’ne ait Airbus A350-900 uçağı tam VIP donanıma sahip. Konrad Adenauer, yeni ‘Air Force One’ olarak kabul ediliyor. Üzerinde Alman bayrağının renkleri olan siyah-kırmızı-altın çizgiler ve ‘Federal Almanya Cumhuriyeti’ yazısı bulunan beyaz uçak 67 metre uzunluğunda ve saatte 960 kilometre hız yapabiliyor.

Uçak 13 bin metreden fazla yükseklikte uçabiliyor ve dünyanın herhangi bir noktasına aktarma yapmadan ulaşabiliyor. Başbakan Olaf Scholz’un Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e kadar Konrad Adenauer uçağıyla kat ettiği yaklaşık 12 bin kilometrelik yolculuk 14 saat sürdü. Başbakanlığa ait önceki modellerin, böyle bir rotada Kanarya Adaları’nda mola vermesi gerekiyordu.

İLK STEINMEIER TEST ETMİŞTİ

Konrad Adenauer, Lufthansa Teknik ekibi tarafından hazırlanıp teslim edilen toplam üç A350-900 uçağından ikincisi. ‘Kurt Schumacher’ adını taşıyan ilk uçak iki yıldır resmi uçuşlarda kullanılıyordu.

Kurt Schumacher uçağında başbakan, bakanlar veya cumhurbaşkanı için özel VIP bölümü bulunmuyor. Ancak yeni hizmete giren Konrad Adenauer de ise özel bir yatak odası ve banyonun yanı sıra bir toplantı salonu da yer alıyor.

Scholz 2018 yılında dönemin Başbakanı Angela Merkel (CDU) ile birlikte G20 zirvesi için uçakla yola çıkmıştı. Ancak kalkıştan kısa bir süre sonra ciddi bir arıza meydana gelmesi üzerine uçak acil iniş yapmak zorunda kaldı.

Merkel ve Scholz, ertesi günü İspanyol yolcu uçağına binerek en önemli ekonomik zirveye bir gün geç katılabilmişlerdi. Bu gelişme sonrası Federal Meclis, yeni uçaklar için yaklaşık 1.2 milyar Euro bütçe ayırdı.

Konrad Adenauer de dahil olmak üzere üç yeni A350 uçağı alındı. Adenauer uçağı ilk olarak, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından yıl başında Brezilya’ya yapılan bir ziyarette test edilmişti.

‘İYİ YAKLAŞIM, İYİ NİYET KEŞFETTİM’

Başbakan Olaf Scholz, Latin Amerika ziyaretinin ilk durağı olan Arjantin’de görüşmelere başladı. Ziyarette ‘Mercosur’ adı verilen ve bazı Güney Amerika ülkeleriyle yürütülen serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin sonuçlandırılması konuları ele alınacak.

Scholz, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Angel ile Buenos Aires’te yaptığı görüşmeyi değerlendirirken, “Müzakereler yeterince uzun sürdü. Bu nedenle, bir anlaşmaya varabilmemiz ve müzakereleri kısa süre içinde başarıyla sonuçlandırmanın bir yolunu bulabilmemiz için herkesin yapıcı bir ruhla katkıda bulunması önemlidir” dedi.

Scholz bir anlaşmaya varılabileceği konusunda iyimser olduğunu ifade ederken, “Burada iyi bir yaklaşım ve iyi niyet keşfettim” diye konuştu.

- Turkish Aerospace -spot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika