spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Savunma sanayii atağa geçti!

Seçtiklerimiz

Sektörün ihracatı, bu yılın ocak-mart döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artarak, 171 milyon dolardan 248 milyon dolara çıktı. Uçak ve helikopter parçasından tank parçasına; roket fırlatıcılardan harp silahlarına kadar birçok ürünü dış piyasaya süren sektörün müşterileri arasında Arap Baharı’nın yaşandığı Ortadoğu coğrafyası var.

120’ye yakın ülkeye ihracat yapan sektörün en önemli alıcısı 92 milyon dolarla Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi ülkeleri olurken, Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracat yüzde 163’lük rekor artışla 71 milyon dolara çıktı. Savunma ve havacılık sanayinin ihraç pazarlarına bakıldığında ilk sırada yer alan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi’ne (NAFTA-ABD, Kanada ve Meksika) martta yapılan ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 92 milyon dolar olarak gerçekleşti. Arap Baharı’nın yaşandığı Ortadoğu ülkeleri ise Savunma ve Havacılık Sanayi’nin ihracat pazarında ikinci sırayı alıyor. Bu bölgeye yapılan sektör ihracatı yüzde 163 gibi önemli bir oranda arttı ve yaklaşık 71 milyon dolar seviyesine ulaştı. Avrupa Birliği sıralamada 47 milyon dolarlık ihracat değeriyle üçüncü sırada yer alıyor. AB’ye ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk üç ayında yüzde 34 arttı. Afrika ülkeleri ise 2011’in ilk çeyreğinde sektör ihracatında sadece yüzde 0.9’luk paya sahipken, 2012’nin aynı döneminde sektör ihracatından yüzde 8 pay alarak 19 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Geçen yılın ilk üç aylık döneminde hiç ihracat yapılamayan Bahreyn’e bu yılın aynı döneminde 8 milyon 3 bin dolar değerinde ihracat yapıldı. Aynı dönemde Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapılan ihracat 20 milyon 191 bin dolar olurken, Libya’ya yapılan ihracat 1 milyon 491 bin dolar seviyesinde gerçekleşti. Son dönemde gündemden düşmeyen Suriye’ye yapılan ihracat Mart 2011’de 5000 dolarken, 2012’nin aynı döneminde 186 bin dolara çıktı. Suudi Arabistan’a yapılan ihracat ise iki katı artışla 35 milyon 893 bin dolar seviyesine ulaştı. Geçen yıl da yapılan 414.8 milyon dolarlık ihracatın dörtte birine karşılık gelen 108.3 milyon dolarlık bölüm Suudi Arabistan’a yapılmıştı.

Uçak, helikopter, tank parçası…

Söz konusu dönemde sektörün ihracatında en fazla payı sırasıyla; uçak ve helikopterlerin diğer aksam ve parçaları, diğer taşıtlar için türbojetler ve türbopropellerlere ait aksam ve parçalar, roket fırlatıcılar, alev atıcılar, el bombası atıcıları, torpil tüpleri ve benzeri fırlatıcılar, harp silahlarına ait mermiler ve diğer mühimmat, tanklar ve diğer zırhlı savaş taşıtları ile bunların aksam ve parçaları, diğer fişekler, aksam, parçaları, yivsiz tek namlulular yer aldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika