spot_img
spot_imgspot_img
22.5 C
İstanbul
Çarşamba, 27 Eylül 2023

Saraybosna Havaalanı’nda Sırp-Hırvat polisi zulmü

Seçtiklerimiz

Son yıllarda giderek artan bir şekilde Türkiye’den Bosna’ya seferler düzenleniyor, insanlar ecdad yadigarı Bosna’yı geziyor. Ancak 18 yaşından küçük ziyaretçiler Saraybosna Havalimanından geri çevrilebiliyorlar. 3’lü yönetim gereğince havalimanında görevli olan Sırp ve Hırvat yetkililer Türkiye’nin Bosna ilgisinden rahatsız oldukları için velilerinden vekaletname almayan gençleri ülkeye sokmadan geri çeviriyorlar. Bosna Saraybosna Havalimanında görevli Sırp ve Hırvatlar, Bosna’ya gelen ziyaretçilere her türlü engeli çıkarıyorlar. Boşnakların sahipsiz olmadığını gören Sırp ve Hırvatlar bu duruma engel olmak için 18 yaşından küçük ziyaretçileri vekaletnameleri yok diye Saraybosna Havalimanından geri çeviriyorlar. Son yıllarda giderek artan bir şekilde Türkiye’den Bosna’ya seferler düzenleniyor, insanlar ecdad yadigarı Bosna’yı geziyor. Türkiye’den ve İslâm dünyasının farklı bölgelerinden insanlar akın akın Bosna ve Hersek’i ziyaret edip Boşnak Müslümanlarla dayanışma içerisine giriyorlar. Boşnakların İslâm dünyası ile bağlarının güçlenmesini istemeyen Sırp ve Hırvatlar ise her türlü engeli çıkartıyorlar. 18 yaşından küçük ziyaretçiler Saraybosna Havalimanından geri çevrilebiliyorlar. Yaşanan bu problem ile alakalı olarak Bosna sevdalılarının dikkatli olmaları öneriliyor.
       
        SIRP VE HIRVATLAR, TÜRKİYE’NİN İLGİSİNDEN RAHATSIZ
       
        Bosna Sırp, Hırvat ve Boşnakların 3’lü yönetim şeklinde yönettikleri bir ülke. Sırp ve Hırvatlar, Türkiye’den gelen ziyaretçilerin hızla artmasından aşırı şekilde rahatsızlar. Bu nedenle Sırp ve Hırvat havalimanı görevlileri, nöbet günlerinde Türkiye’den Bosna’ya gelmek isteyenlere her türlü engeli çıkarabiliyorlar. Kullandıkları en önemli silah ise, Bosna yasalarında mevcut olan, 18 yaş altındakilerin velilerinin vekaleti olmadan Bosna’ya giremeyecek olmaları… Bu durumu bahane eden Sırp ve Hırvat görevliler, sınırdan insanları geri çeviriyorlar ve bu durumdan asla taviz vermiyorlar.
       
        BOSNA BÜYÜKELÇİLİÐİ: YAPACAK BİR ŞEY YOK
       
        Vakit’in bilgisine başvurduğu Bosna Hersek Devleti İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri ise bu durumu doğrulayarak; “Yapacak bir şey yok, vekaletname alınmadan Bosna’ya girilmez” dediler. Boşnak yetkililer; “Bu durum yasalarımızda net olarak belirtilmiştir. Bu noktada ziyaretçiler bu kurallara uymak durumundadır. Orada, sınırdan geri çevrilmemek için bunu lütfen Türkiye’de halletsinler. Yapılması gereken şey; 18 yaş altındakilerin vekaletname almalarıdır. Vekaletname İngilizce ve noter tasdikli olmalıdır” şeklinde konuştular. Bosna ve Hersek’i ziyaret edecek kişilerin böyle bir durumla karşılaşmamaları için Bosna’ya gitmeden vekaletnamelerini hazırlamaları tavsiye ediliyor.

       

VAKİT / MUSTAFA R. ÖZGÜR

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika