spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Sapanca’daki Enkazın Sırrı Çözüldü!

Seçtiklerimiz

1972 yılında düşen uçakla ilgili hiçbir kayda ulaşılamazken, yapılan araştırmalar sonucu düşen uçağın askeri uçak olduğu ve Binbaşı Akil Erdem’in uçak kazasında şehit olduğu ileri sürüldü.

Değirmendere Sualtı Topluluğu Başkanı Murat Kulakaç, enkazın bir foto keşif uçağına ait olduğunu, 1 Ağustos 1972’de düştüğünü ve TSK kaynaklarında kazaya ilişkin herhangi bir raporun olmadığını belirtirken, "Biz bir planör uçak diye gitmiştik. Bir askeri uçak olduğunu gördüğümüzde çok heyecanlandık. Dalıştan sonra hızlı bir şekilde döndük.

Çünkü valilik ‘bizim kayıtlarımızda böyle bir uçak yok’ dedi. Biz de dönünce internetten araştırdık. Kuyruk numarasından araştırdık yabancı bir sitede foto keşif uçağı olarak üretildiğini öğrendik. Amerika bu uçakları NATO ülkelerine foto keşif uçağı olarak göndermiş. 1963 yılında Türkiye’ye geldiğini öğrendik. 1972 yılında da Sapanca’da düştü ve pilot öldü olarak bir haber var ama ayrıntı yok" dedi.

Sadece Milliyet gazetesinin 01.08.1972 yılındaki haberine ulaştıklarını anlatan Kulakaç, şöyle konuştu: "Orada sadece keşif uçağının motor arızası nedeniyle düştüğü yazıyor. Bu uçağın enkazında ölen pilotu mutlaka askeri dalgıçlar çıkarmıştır. Bu yüzden eski dalgıçları aramaya başladım. İçlerinden sadece bir tanesine ulaştım. Daha sonra bir arkadaşımız biz Gölcük’e görev için gelmiştik dedi. Sadece pilotu çıkardıklarını söyledi.

Şehit olan Akil Erdem’e Allah rahmet eylesin. Uçağın motor arızası nedeniyle düştüğünü öğrendik. Biz sadece kanat kısmını bulduk. Gövde ve kanat kısımları için de gölde bir arama çalışması yapmayı planlıyoruz. Bekir Tavacı diye eski bir dalgıç abimiz çıkarmış pilotu. Pilotu bulduklarında oturduğu pilot koltuğunun pimi çalışmamış. Pilot normal koltuğunda oturur pozisyonda bulunmuş. Bunların kayıtta olmaması çok ilginç bir olay".

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika