spot_img
spot_imgspot_img
13.2 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Ryanair’in patronundan bir garip fikir daha

Seçtiklerimiz

Daha önce ayakta yolcu taşıma ve ücretli tuvalet uygulamaları ile gündem yaratan Avrupa’nın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi Ryanair’in başkanı Michael O’Leary, yeni önerisiyle herkesi tekrar şaşırttı. O’Leary uçuş maliyetlerini daha da düşürmek için getirdiği yeni öneride, "Neden uçaklarda iki tane pilot var? Sadece bir pilot yeterli. İkinci pilotu çıkarırsak bilgisayarlar da uçağı kullanabilir" dedi.

       

Pilotlardan biri kalp krizi geçirirse ne olacak sorusunu ise, "Ryanair’in kabin personelinden biri uçağı indirmek için eğitilmiş olacak. Acil durumlarda pilot alarmı çalıp hostesi çağırabilir ve uçağı kontrol etmesini sağlayabilir" diye yanıtladı.

       

Ancak tek pilot uygulaması için akıl almaz diyen eski pilot Patrick Smith, " O’Leary’nin uçakların kendi kendilerine uçtuğuna dair yanılgısı var. Olaysız uçuşlarda bile ikinci pilotun orda olması çok önemli" dedi.

       

O’Leary zaman zaman ortaya attığı hava taşımacılığını ucuzlatmaya yönelik çılgınca fikirleriyle, birçok insanı şaşkınlığa düşürmesiyle biliniyor.

       

Ayakta yolculuğu önermişti
        Ryanair, ABD’deki 11 Eylül terör saldırıları, Nisan ayında İzlanda’da yaşanan volkan patlaması ve küresel resesyon gibi kriz dönemlerinde yarattığı avantajla bölgesel bir hava yolu şirketi olmaktan çıkıp, 7,000 çalışanıyla 26 ülkedeki 1.100 güzergaha uçan büyük bir havayolu şirketi haline geldi.

       

O’Leary, yaz başında 10 sıra koltuğu 15 sıraya çıkaracak, "ayakta koltuk" uygulaması ile gündeme gelmişti. O’Leary bu şekilde uçakların yolcu taşıma kapasitelerinin 30 kişi artacağını savunmuştu.

       

Ryanair biletlerin fiyatlarını düşürmek için ücretli tuvalet uygulamasına geçmeyi planladıklarını belirtmişti.

       

O’Leary’nin bu fikirleri bazı kesimlerin eleştirilerine de neden oluyor.

       

Kar amacı gütmeyen yolcu haklarını savunma örgütü FlyersRights’ın kurucusu Kate Hami, O’Leary için, "Her ağzını açtığında insani değerleri aşağılıyor" dedi.

       

Temmuz ayında Avrupa’da 7 milyondan fazla yolcu taşımayı başaran ilk hava yolu şirketi olan Ryanair, en yakın rakibi 2.3 milyar dolar kar eden easyJet Plc’yi büyük farkla geçerek 7.2 milyar dolarlık kar elde etti.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika