spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Rusya silahlı kuvvetleri SU-34 uçağıyla donatılacak

Seçtiklerimiz

32 aded Su-34 uçağı üretmek siparişi yerine getirilmeye başladı.  Rus deneme pilotu Magomet Talboyev, gelecek yıl Rusya silahlı kuvvetlerine,    Su-24 cephe bombardıman uçaklarının yerine geçecek Su-34 bombardım uçaklarının  sağlanmasına başlanacağını bildirerek şunlar söyledi:

Görevini yapmış Su-24 uçağı her bakıman eskimiş. Su-34 uçağı gerek cephe bombardıman uçağı  olarak  gerekse avcı uçağı olarak görev yapabilir. Ekip üyelerinin kahve ve çay içebileceği ve uyuyup dinlenebileceği  dünyadaki  tek bir uçaktır. Günde 24 saat içinde uçuş yapabilir, çekme gücü çok büyük. SU-24 uçağının çekme gücü ll,Su-34 uçağının da l6 tondur. Bu, uçak yapımındaki büyük ilerlemedir.

 AVİA.Ru portalının başyazarı Roman Gusarov, SU-34 uçağı  gerek karadaki  gerekse havadaki hedefleri vurabilen çok amaclı hava aracıdır, dedi  ve şöyle devam etti:               

SU-34 uçağının geliştirilmiş  radarı  büyük mesafedeki hedefleri keşfederek özdeşlemek ve isabetle davranmak imkanını verir..Havada yakıt ikmali yaptığı için usten uzakta eylemlerde bulunabilir.

SU-34 uçağının  değişik tip füzeler ve güdümlü  bombalar dahil değişik tip vuruş silahıyla donatılabilir.    Yakıt  depoları  büyük, motörlerinin idare sistemi dijital olduğu için uçak stratejik bombardıman uçağı kadar uzun menzillidir.  “Vzlöt”  dergisinin başyazarı Andrey Fomin Su-34 uçağının büyük geleceği  olduğunu kaydetti ve şöyle konuştu:                      

Cephe bombardıman uçağı terimi  geçmişe karışıyor. Günümüzde bombardıman için  karadaki,denizdeki ve havadaki hedefleri güdümlü silahla vurmak için kullanılabilen çok amaçlı hava araclarına ihtiyac var.  Dünyada  çok amaclı hava araçlarının geliştirilmesine  öncelik veriliyor. Rusya’da uçak yapımı dünyadaki eğilimlerlere uygundur.  SU-_34 uçağının Birleşik Amerika’da aktif olarak kullanılan    ve bazı ülkelere ihrac edilen F-l5 E  uçağından hiç geri  kalmadığı gibi  bundan üstün olduğu söylenebilir.

2020 yılına kadar Rusya hava kuvvetlerinin emrindeki Su-24 uçağının yüzde 70-inin yerine SU-34 uçağının geçirilmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika