spot_img
spot_imgspot_img
5.6 C
İstanbul
Cumartesi, 4 Şubat 2023

Rus ve Suriye ordusu Halep’in kuzeyindeki hava üssüne konuşlandı

Seçtiklerimiz

Rus ve Suriye ordusunun Halep’in kuzeyindeki El Cerah Hava Üssü’ne konuşlandığı bildirildi.

Rus ve Suriye ordusunun ortak konuşlandığı Halep’in kuzeyindeki El Cerah(Jirah / Al Jarrah) askeri havaalanını askeri üsse dönüştürüldü. Dün açılışı yapılan hava üssünde ayrıca iki ordunun katılımıyla ortak tatbikat düzenlendi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Rus askerleri ile birlikte Suriye ordusuna bağlı 25’in kolordu güçleri üsse yerleştirildi.

Suriye askerlerinin üste Rus ordusu tarafından eğitileceği öğrenildi.

El Cerah askeri havaalanı Halep’in kuzeyi, Minbic’in güney batısı ve Bab’ın güney doğusundaki bölgede yer alıyor.Suriye muhaliflerine göre; Suriye ordusu El Cerah askeri havaalanını Rusya’nın desteği ile yeniden aktif hale getirdi.

Minbic bölgesindeki Al-Mahdum köyünün doğusunda yer alan hava üssü, 12 hangar ve üç kilometre uzunluğunda bir pist içeriyor.

Rusya Federasyonu Konseyi’nin 2015 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Suriye’ye askeri müdahale yetkisi vermesinden bu yana Rus kuvvetlerinin Lazkiye kırsalındaki Hmeimim üssünde konuşlanıyordu.

Suriye hükümetine yakın askeri kaynaklara göre ise El Cerah Hava Üssü “Suriye’nin kuzey sınırlarının güvenliğinin sağlanması amacıyla yeniden aktifleştirildiği, Rus ordusu ve Suriye devlet güçlerinin ortak kullanımına açıldığı” ifade edildi.

Muhalif haber sitelerinin yayınladığı fotoğraflarda Rusya’nın hava üssüne Buk M2E ve Pantsir S1 hava savunma sistemi yerleştirildiği görülüyor.

Cerah Askeri Hava Üssü, 12 Şubat 2013’te Ahrar El Şam’dan muhalif savaşçılar ve Özgür Suriye Ordusu tarafından ele geçirilmişti. Ocak 2014’te IŞİD’in kontrolüne giren üs 29 Mayıs 2017’de yeniden Suriye ordusu tarafından kontrol edildi.

 

 

- Turkish Aerospace -spot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika