spot_img
spot_imgspot_img
21.4 C
İstanbul
Pazar, 23 Haziran 2024

Rus savaş uçaklarından yakın takip

Seçtiklerimiz

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Japonya ile tartışmalı Kuril adalarını ziyaretinin ardından bölgede gerginlik sürüyor. ABD ve Japonya’nın ortak askeri tatbikat yaptığı bölgeye giren Rus uçakları yakın takip yaptı. Moskova uluslararası havacılık kurallarını ihlal etmediğini savunurken; Japonya, Moskova’yı ortak askeri tatbikatı sabote etmekle suçladı. ABD-Japonya ortak askeri tatbikatının da kısmen iptal edildiği belirtildi.
         

       

Rusya Pasifik Okyanusu Filosu sözcüsü Roman Martov İnterfax’a yaptığı değerlendirmede, Rus uçakların planlı uçuşlarını gerçekleştirdiklerini ve bunun bölgede bulunan filonun olağan görevleri arasında olduğunu söyledi. Rusya açısından herhangi bir uçuş kurallarına aykırılık ya da uluslararası havacılık kurallarının ihlalinin olmadığını da kaydeden sözcü Martov, "Ilyusin-38 model savaş uçakları, deniz birliği koruma uçağı ve anti-denizaltı uçağı uçuşa katıldı" bilgisini verdi.

       

Japonya hükümet sözcüsü Yoshito Sengoku Rus uçaklarının hava sahalarına girdiğini doğrularken, Japon basını ilginç bir detaya yer verdi. Japonya Dışişleri Bakanı Seiji Maehara’nın Kuril adalarını helikopterle izlemek için Cumartesi günü gerçekleştirdiği uçuşa karşılık olarak Rusya’nın harekete geçtiği iddia ediliyor. Kremlin kaynakları Japon bakanın bölgedeki uçuşunu, "adaların güzelliklerini görmek içinse, sorun yok" şeklinde değerlendirmişti.

       

Sovyetler Birliği lideri Jozef Stalin saldırmazlık anlaşması imzalamasına rağmen, Nazi Almanyasını yenmesinin ardından 8 Ağustos 1945’de Japonya’ya savaş ilan etmişti. 2 Eylül’de Japonya’nın teslim olması üzerine Moskova, Japonya’nın Kuril adalarını ilhak ettiğini duyurdu. O tarihten bu yana Rusya ve Japonya arasında henüz barış anlaşması imzalanabilmiş değil.
         
         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika