spot_img
spot_imgspot_img
21.4 C
İstanbul
Pazar, 23 Haziran 2024

Rus jetleri Karadeniz’de ABD uçaklarını engelledi

Seçtiklerimiz

Rusya’ya ait savaş uçakları, Karadeniz üzerinde uçuş yapan ABD ordusuna ait uçakları “sınırlarına yaklaştığı” gerekçesiyle uzaklaştırdı.

Karadeniz üzerinde uçuş yapan ABD’ye ait 2 adet B-1B stratejik bombardıman uçağı ve 2 adet KC-135 tanker uçağı Rus radarları tarafından takibe alındı.

Rus sınırlarına yaklaşıldığı gerekçesiyle 2 Rus Su-30 savaş uçağı, üslerinden kalkış yaptı. Rus uçakları ABD uçaklarını takip ederek uzaklaştırdı.

Rusya Savunma Bakanlığınca yapılan açıklamada, “19 Ekim 2021’de, Rusya Federasyonu devlet sınırlarına yaklaşan hava unsurları, Rus hava kontrol sistemleri tarafından Karadeniz’in tarafsız sularında hava araçları tespit edildi.

Tespit edilen hava hedeflerini belirlemek ve Rusya Federasyonu Devlet Sınırının ihlallerini önlemek için Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet Su-30 savaş uçağı kalkış yaptı.

Rus savaş uçakları, hava hedeflerini ABD Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet B-1B stratejik bombardıman uçağı ve 2 adet KC-135 tanker uçağı olarak belirleyerek Karadeniz üzerinden onlara eşlik etti.” denildi.

Açıklamanın devamında Rus uçaklarının, ABD uçaklarını uzaklaştırmasından sonra üslerine geri döndüğü aktarılırken bu müdahalenin de uluslararası kurallara sıkı sıkıya bağlı olarak gerçekleştiği vurgulandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika