spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Rolls-Royce Güncel Yapay Zekâ Etiği Rehberini Aralık Ayında Yayınlayacak

Seçtiklerimiz

Rolls-Royce Güncel Yapay Zekâ Etiği Rehberini Aralık Ayında Yayınlayacak

Aletheia Framework için iyileştirme çalışmaları devam ederken, Rolls-Royce yapay zekâ etiğini ve güvenilirliğini işler hâle getiren çalışmalarını müşterilerinin kullanımına sunuyor.

Rolls-Royce CEO`su Warren East geçtiğimiz yıl London Tech Week 2020’de, yapay zeka etiği ve güvenilirlik rehberi için kapsamlı bir değerlendirme yaptığını duyurmuştu. Yapılan değerlendirmelerden sonra iki önemli atılımda bulunan şirket, bu atılımları kullanıma açarak eleştiri ve iyileştirme önerileri almaya hazırlanıyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan  East, hedeflerinin insan potansiyelini daha fazla açığa çıkarabilecek endüstriyel, ticari ve toplumsal çalışmaları hızlandırmak olduğunu söyledi. East ayrıca bu yolda yapay zekaya yönelik kamusal güven oluşturmaya katkıda bulunmanın da önemini  vurguladı.

Aletheia FrameworkTM ise, Creative Commons lisansı altında Aralık 2020’de Rolls-Royce.com’da kullanıma sunuldu. Yeni bir teknoloji olmasına rağmen Aletheia Framework, 2.000’e yakın kez indirildi ve Institute for Ethical AI in Education tarafından yapılan duyurularda adından bahsettirerek bir BBC belgeseline konu oldu.

Bu gelişmeler, Aletheia Framework’un endüstri dışı ortamlarda uygulanabilirliğini test etmekle birlikte sektör dışındaki yapay zekâ üreticileri ile yapılan iş birliklerinde de önemli bir dönüm noktası niteliğindeydi.

Yürüttükleri faaliyetlerin çok iyi geri dönüşler aldığını belirten Rolls-Royce yetkilileri ise, şirketin güvence uzmanı Lee Glazier tarafından oluşturulan yeni modülün yardımıyla The Aletheia Framework 2.0’ı bu yıl içinde hayata geçirmeyi planlıyor. Bu sayede, yapay zekâ gereksinimleri, algoritmalar, yapay zekâların geliştirilmesi ve kullanımına yönelik veri setlerindeki önyargı riskinin değerlendirilmesi, tanımlanması ve azaltılması gibi süreçlerde kademeli yaklaşım bakış açısı devam ediyor.

Rolls-Royce yetkilileri, net sıfır ekonomisine geçişte dünyaya öncülük etmeye odaklı olduklarını ve yapay zekâ olmadan net sıfıra ulaşmanın imkansız olduğunu vurguluyor. Aletheia Framework ise bu sürdürülebilir yolculuğun önemli bir parçası.

Aletheia Framework’un amacının, sadece şirkete ve müşterilerine sunabilecekleri ürün ve hizmetleri geliştirmekten çok daha öte olduğuna inanan Rolls-Royce, değerlendirme süreçlerinin ve bu yılki kapsamlı katılım faaliyetlerinin, etiksel faktörleri işlevsel hâle getirme ve güvenilirliği sağlama konusunda öncü olacağını belirtiyor.

Alınan öneri ve eleştiriler Aletheia Framework’u güçlendirmek için kullanılıyor. Bu yıl Aralık ayında güncellenmiş sürümü kullanıcılarıyla paylaşacak olan Rolls-Royce, yapay zekâ konusundaki küresel tartışmaya büyük bir katkı sağlayacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika