spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Ricciardone’den ‘helikopter’ açıklaması

Seçtiklerimiz

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin Türkiye tarafından düşürülmesini değerlendirerek, "Angajman kuralları açıktı, Türkiye meşru müdafaa hakkını kullandı" dedi.

TEPAV’da "Transanlantik Trendleri 2013" programına katılan Ricciardone, burada yaptığı konuşmada, bir soru üzerine, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin Türkiye tarafından düşürülmesine değindi. Ricciardone, "Angajman kuralları açıktı, Türkiye meşru müdafaa hakkını kullandı" dedi.

“TÜRK DEMOKRASİSİNİ TEHLİKEDE GÖRMÜYORUM”

Gezi Parkı odaklı gelişmelerin hatırlatılması üzerine ise Ricciardone, "Türk demokrasisini tehlikede görmüyorum" ifadelerini kullandı.

Programdaki konuşmacılardan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert ise "Transatlantik Trendleri" konulu sunum hakkında yaptığı değerlendirmede, Türk insanının yüzde 38’nin Türkiye’nin uluslararası arenada kendi kararlarını alarak bağımsız hareket etmesi gerektiği yönünde görüş bildirdiğine işaret ederek, "Yüzde 21 ise Türkiye’nin AB ile işbirliği içerisinde olması gerektiğini belirtiyor. Bu da dikkat edilmesi gereken bir nokta" dedi. AB’nin, Türkiye’nin insani yardım alanında önemli bir rol oynadığının farkında olduğunu belirten Ripert, Birliğin bu konuda Türkiye’ye finansal destek sağladığını söyledi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika