spot_img
spot_imgspot_img
28.2 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Temmuz 2024

Qatar Airways USAID ROUTES Ortaklığını Uzatıyor

Seçtiklerimiz

Qatar Airways, USAID ROUTES (Tehlike Altındaki Hayvan Türlerinin Kanunsuz Taşınması İçin Fırsatların Azaltılması Programı) ortaklığına katılımını genişleterek, yaban hayatı ve bağlantılı ürünlerin kaçakçılığına karşı mücadele taahhüdünü güçlendirdi.

United for Wildlife Transport Taskforce’un kurucu üyesi olan Qatar Airways, 2016 yılında, yasadışı vahşi yaşam ticareti tacirleri tarafından sömürülen rotaları kapatmak için gerçek adımlar atmayı amaçlayan tarihi Buckingham Sarayı Deklarasyonu’nu imzaladı.

Ardından Mayıs 2017’de havayolu, ROUTES Ortaklığı ile ilk Mutabakat Zaptı’ndaki imzasını yeniledi. Mayıs 2019’da Qatar Airways, Yasadışı Yaban Hayatı Ticareti (IWT) Değerlendirmesi sertifikası alan dünyanın ilk havayolu şirketi oldu.

IWT Değerlendirme sertifikası, Qatar Airways’in yasa dışı vahşi yaşam ürünlerinin kaçakçılığını denetleyen ve kontrol eden prosedürlere, personel eğitimine ve raporlama protokollerine sahip olduğunu doğrulamaktadır.

Yasadışı Yaban Hayatı Ticareti (IWT) Değerlendirmesi, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından, ROUTES’un desteğiyle, IEnvA – IATA’nın havayolları için çevresel yönetim ve değerlendirme sisteminin bir parçası olarak geliştirilmiştir.

IWT IEnvA Standartlarına ve Tavsiye Edilen Uygulamalara (ESARP’ler) uygunluk, United for Wildlife Buckingham Sarayı Deklarasyonu’nu imzalayan havayolu şirketlerinin Deklarasyon dahilindeki ilgili taahhütleri uyguladıklarını gösteriyor.

Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker şöyle konuştu: “Yasadışı vahşi yaşam ticareti, küresel biyolojik çeşitliliğimizi tehdit ediyor, ekolojik sağlık ve güvenlik açısından da büyük bir risk oluşturuyor.

Biyoçeşitliliği korumak ve dünyanın hassas ekosisteminin devamlılığı için bu yasa dışı ticaret oyununu bozmak adına önlemler alıyoruz.

Yaban hayatı ve bağlantılı ürünlerinin yasadışı ticaretine karşı sıfır tolerans politikamızı vurgulamak için diğer havacılık endüstrisi liderleriyle karar aldık ve ‘Bizimle Uçmaz’ diyerek ROUTES Ortaklığına katıldık.

Değer verdiğimiz bu canlıları korumak için yasa dışı vahşi yaşam ticaretini tespit etmek ve farkındalığı artırmak amacıyla paydaşlarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

ROUTES Partnership’in Lideri Crawford Allan, Qatar Airways’in vahşi yaşam kaçakçılığını önleme çabalarında gösterdiği liderliği memnuniyetle karşıladı: “Qatar Airways, bilinçlendirme, eğitim ve vahşi yaşam kaçakçılığını politikalarına dahil etme konusundaki eylemleriyle Buckingham Sarayı Deklarasyonu’na ve ROUTES Partnership’in hedefine olan bağlılığını gösterdi.

Qatar Airways’in bu çabalarını sürdürdüğünü görmekten ve “Bizimle Uçmaz” diyen havayolu şirketlerinin önemli bir parçası olduğunu görmekten gurur duyuyorum.”

COVID-19 salgını, vahşi yaşam kaçakçılığı suçunun sadece hayvanlar, çevre ve biyolojik çeşitlilik açısından değil, aynı zamanda insan sağlığı için de ciddi bir tehdit oluşturduğunu göstermiştir.

Kısıtlı seyahat imkanına rağmen, paylaşılan yasa dışı hayvan ticareti raporları geçen yıl boyunca da tacirlerin hava taşımacılığı aracılığıyla hala şanslarını denediğini ortaya koydu. Qatar Airways, tüm denemelere karşı USAID ROUTES ortaklığının da desteğiyle, ekosistemleri ve vahşi yaşamı korumayı kendisine ilke ediniyor.

Mart 2016’da Buckingham Sarayı Deklarasyonu’na ilk imza atan ve Vahşi Yaşam Taşımacılığı için Birleşik Görev Gücünün kurucu üyesi olan Qatar Airways, yasadışı vahşi yaşam ve ürünlerinin taşınmasına karşı sıfır tolerans politikasına sahiptir.

Qatar Airways Cargo, sürdürülebilirlik programı WeQare: Rewild the Planet’in bu yılın başlarında vahşi hayvanları doğal yaşam alanlarına ücretsiz olarak taşımaya odaklanan ikinci bölümünü başlattı.

Kargo taşıyıcısının vahşi yaşamı koruma ve gezegeni yeniden inşa etme girişimi, havayolunun vahşi hayvan kaçakçılığı ve yasadışı vahşi hayvan ticareti ile mücadele etme ve böylece çevreyi ve Dünya’yı koruma taahhüdü ile doğrudan bağlantılı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika