spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Portekiz havayolunu bize vermek istiyor

Seçtiklerimiz

Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas, bu yıl, Türk yatırımcıların da ilgisini çekebilecek iki büyük özelleştirme yapacaklarını belirterek “2012 yılı içinde havaalanlarımız ve Portekiz Havayolları özelleştirilecek.

Yakında demiryollarının bir kısmı, posta şirketi ile sigorta şirketleri de özelleştirilecek” dedi. Portas, Portekiz’in yatırım için çekici bir ülke olduğunu söyleyerek, Türk yatırımcıları davet etti. TUSKON’un düzenlediği Türkiye-Portekiz Ticaret ve Yatırım Forumu toplantısına katılan Portas, Portekiz ekonomisinin zor günlerden geçtiğini hatırlattı. Türkiye’nin 2001 krizi sonrasındaki reformlarına dikkat çeken Portas “Sizin de 10 yıl öncesinde benzer sorunlarınız vardı.

Hatalardan dersler çıkarıldı ve reformlar yapıldı. Tam 10 yıl sonra, yani geçen yıl sonu itibariyle yüzde 8.5 büyümeye ulaştınız. Bu çok önemli bir ders” diye konuştu. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da iki ülke arasındaki ticaretin 1 milyar dolar olduğunu belirterek “1 milyar doların üzerine çıkacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Portekiz ile 2002 yılında 330 bin dolar olan ticari ilişkilerin 2010 yılında 1 milyar dolara çıktığını belirten TUSKON Başkan Yardımcısı Osman Reis ise “TUSKON, üyelerini aktif olmadığımız pazarlara açılmaları için teşvik ediyor. Bu noktada Türk ve Portekizli iş adamları ile birlikte önemli bir birlikteliğimiz var” diye konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika