spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Polis Adayları, Kendi Model Uçaklarını Yapıyor

Seçtiklerimiz

2009 yılında eğitim, öğretime başlayan ve bölgede tek üniversite mezunu polis adaylarını yetiştirme özelliğini taşıyan Mersin Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü, mesleki eğitimin yanında hobi ve sosyal faaliyetlerle de dikkat çekiyor. Bu yıl 12’nci dönem mezunlarını veren 450 öğrenci kapasiteli okulda, model uçak atölyesinin yanı sıra el sanatları atölyesi, bilardo, basketbol, futbol, satranç, paintball gibi sportif ve sosyal faaliyet alanları yer alıyor. Merkezde kısa süre önce 12 dönümlük bir alanda faaliyete geçen ‘İleri ve Güvenli Sürüş Teknikleri Eğitim Pisti ise, önemli bir yer tutuyor. Sağlam bir trafik alt yapısının oluşturulması amaçlanan program kapsamında simülatör ve uygulamalı eğitim veriliyor.

‘ÜNİVERSİTE MEZUNLARI EĞİTİM GÖRÜYOR’

Mersin Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Çetin Çelik, 2009 yılında kurulan okuldan bu yıl 12’nci dönem mezunları verdiklerini hatırlatarak şunları söyledi:

"Okulumuz 450 kapasiteli, üniversite mezunu öğrencilerin eğitim gördüğü bir okul. Bu bölgede üniversite mezunu öğrencilere eğitim veren tek polis okuluyuz. Gelen öğrenci gruplarının kendi içerisinde kulüpleri bulunmaktadır. Bunlar arasında havacılık kulübümüz var. Bu başlı başına bir ekol. 15 civarında model uçağımız bulunuyor. Okulumuzda bunun dışında halkın da kullanabileceği paintball sahamız bulunuyor. 6 dönümlük sahada, 8’er kişilik takımlar halinde oynanabiliyor. Burada öğrencilerimize daha çok taktik bilgi veriliyor. Ayrıca, bir de el sanatları merkezimiz var. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile burada ahşap boyama, seramik boyama, ebru, resim gibi çalışmalarımız oluyor."

Hobi faaliyetlerinden birinin de radyo kontrol uçakları olduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"Buradaki amacımız havacılığı sevdirmenin yanında, bunun kültürünü yaşatmak. Biz bu amaçla bir model uçak atölyesi kurduk. Bu atölyemizde bakım ve tamiratın yanı sıra sıfırdan model uçak üretimi yapabiliyoruz. Burada arkadaşlarımız büyük emek veriyor. Bu konuda çok güzel bir ekip çalışması yapıyoruz. Türk Hava Kurumu ile de işbirliği içerisindeyiz"

‘MODEL UÇAK DA YAPIYORLAR

Radyo Kontrol Atelyesi’nde görevli polis memuru Ahmet Bulut ise, model uçakların bakım ve tamirinin tamamen kendileri tarafından yapıldığını, ayrıca sıfırdan model uçak üretimi de yapabildiklerini belirtti. Bulut şöyle dedi:

"Biz bu uçakları kendi imalathanemizde yapıyoruz. Gövde kısmı yapıldıktan sonra kaplama üzerine geçiriliyor. İç elektronik aksamlarının montajı yapıldıktan sonra uçak uçmaya hazır hale geliyor. Uçak piste gitmeden önce kursiyerlere bilgisayarda simülasyon eğitimi veriliyor. Uçak, uçuşa hazır hale getirilinceye kadar bütün aşamalar burada yapılıyor."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika