spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Petrol fiyatları hava yolu şirketlerini sıkıştırıyor

Seçtiklerimiz

Petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak benzine ve uçak yakıtına gelen zamlar hava yolu şirketlerini sıkıştırıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) bilet fiyatlarına zam yapılmazsa hava yolu şirketlerinin milyon dolarlık zararlarla karşı karşıya kalacağını savunuyor. Zammın öncüleri ise British Airways ile Emirates oldu. Biletlerine yüzde 6-8 arasında zam yapan iki hava yolu şirketine karşın Türk havayolu şirketleri bilet fiyatlarında artış baskısına direnmeyi hedefliyor.

Türk Hava Yolları (THY) kısa bir sürede fiyat artışının öngörülmediğini açıklayarak petrol fiyatları etkisinden kaçınılmayacak bir noktaya ulaşırsa bundan bilet fiyatlarının etkileneceğini vurguluyor. Öyle ki THY son yönetim kurulu toplantısında da petrol fiyatlarındaki artışı ve etkilerini gündemine aldı.

Onurair Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu ise “Şu an zam yok ama piyasa koşullarını gözlemliyoruz, kısa zamanda gelebilecek yeni bir zam şartları zorlayacaktır” diyor.

Emirates ise 1 Mart’tan itibaren zamlı tarifeye geçti. British Airways de kıtalar arası uçuşlarda yüzde 6,6 ile 8,3 arasında, Avrupa’ya yapılan uçuşlarda yüzde 10-12 zam yaptı.

600 milyon dolar zarar

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ise Avrupalı hava yolu şirketlerinin bu yıl 600 milyon dolar zararla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Avrupa’daki pek çok ekonominin derin bir resesyonda olduğuna dikkati çeken IATA CEO’su Tony Tyler, hava yolu ulaşımının çok yüksek vergilendirildiğini belirtti. Bu yıl Kuzey Amerikalı şirketlerin 900 milyon dolar, Asya-Pasifik şirketlerinin 2.3 milyar dolar, Ortadoğulu şirketlerin 500 milyon dolar, Latin Amerikalıların da 100 milyon dolar kar etmesinin öngörüldüğünü ifade eden Tyler, Afrikalı hava yolu şirketlerinin ise bu yıl 100 milyon dolar zarar edebileceğine vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika