spot_img
spot_imgspot_img
16.9 C
İstanbul
Perşembe, 30 Mayıs 2024

Ortadoğu’da havacılık sektörü göz kamaştırıyor

Seçtiklerimiz

       

       

       

 

       

       

       

       

       

 

        Küresel ekonomideki durgunluğun ardından diğer bölgelerin aksine Ortadoğu’da havacılık sektörüne yapılan yatırımlar devam ediyor.

       

Geçen hafta Dubai’de, tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak El Maktum Havaalanı’nın resmi açılışı yapıldı ve kargo uçuşlarına başlandı. Aynı zamanda Dubai hükümetine ait Emirates havayolları, dünyanın en büyük uçağı Airbus 380’den yeni sipariş verdiğini açıkladı.
       
        AlixPartners tarafından bu hafta yayınlanan ‘2010 Küresel Havacılık ve Savunma Değerlendirmesi’ adlı rapora göre, küresel havacılık ve savunma sanayisinin, küresel durgunluğun doğrudan ve dolaylı etkilerinden kurtulması yıllar alacak. Raporda orjinal ekipman üreticileri ve tedarikçileri, geçen yıl iyi performans göstermelerine rağmen bu olumlu ortamın devam etmesini beklememeleri konusunda uyarıldı. Emirates ve Katar havayolları gibi Ortadoğulu havayollarının özellikle uzun mesafeli yolculuklardaki pazar payı ve kargo rotaları konusunda daha eski ve oturmuş havayollarına meydan okumaya devam edeceği de kaydedildi.
       
        Araştırmayı yapan şirketin idari müdürü Eric Bernardini, havacılık ve savunma endüstrilerinde görülen beş yıllık büyüme devrinin geçen yıl sona erdiğini ve önümüzde bu endüstriyi zorlu bir dönem beklediğini söyledi. Bernardini, endüstrinin geçen yıl üretim kapasitesini düşürerek başarısını artırdığını ve Irak ile Afganistan savaşları nedeniyle ABD savunma harcamalarının da 2009 ve 2010’da yükselişte olduğunu ifade etti. Bernardini, Ortadoğu’daki havayollarının konum, ağ, kapasite ve altyapı gibi avantajlarını kullanarak uzun mesafeli trafiği ve bölgeden geçen kargo hacmini artırabileceklerini vurguladı.
       
        İRAN’A PETROL AMBARGOSU YOK
       
        Avrupalı petrol şirketleri Air BP ve Shell’in, ABD’nin İran’a başlattığı ambargolar neticesinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) havaalanlarında İran uçaklarına benzin dolumunu durdurduğu fakat BAE’ye ait Emirlikler Milli Petrol Şirketi’nin böyle bir uygulama yapmadığı bildirildi.
       
        Yerel medyada çıkan haberlere göre, Dubai Havaalanları şirketi yetkilileri, İranlı havayollarının Dubai havaalanına inip kalkmaya devam ettiğini ve uçaklara benzin verildiğini belirtti. Başkent Abu Dabi Havaalanları Şirketi üst düzey yetkilisi de, İran uçaklarına BAE havaalanlarında benzin dolumu yapılmadığı iddiasını yalanladı.
       
        Yetkililer böyle bir kararın ancak BAE Genel Sivil Havacılık Otoritesi tarafından verilebileceğini ve şu ana kadar da bu tür bir bilginin kendilerine ulaşmadığını ifade etti.
       
        CİHAN

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika