spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

Open-Sky Kapadokya’ya yaradı

Seçtiklerimiz

 

       

Dış hat uçak trafiği dört katına çıkan Nevşehir Kapadokya Havalimanı, Nisan ayı boyunca 12 binden fazla turisti ağırladı.

       

 SHGM’den yapılan açıklamaya göre, SHGM tarafından 2010 yılı başında Samsun-Çarşamba ve Gaziantep Havaalanları ile birlikte Open-Sky Havaalanı ilan edilen Nevşehir Havaalanı’nın dış hat uçak trafiği ve yolcu sayıları dörde katlandı. Türkiye ile İkili Hava Ulaştırma Anlaşması bulunan ülkelerdeki havayolu işletmelerinin herhangi bir kısıtlama olmaksızın uçuş gerçekleştirmesine olanak tanıyan projenin uygulandığı Nevşehir Kapadokya Havaalanı’nda geçtiğimiz sene Nisan ayında 25 olan dış hat uçak trafiği 96’ya, yolcu sayısı da 3 binden 12 bine yükseldi.

       

 

       

Open-Sky ilan edilen diğer havaalanlarından olan Gaziantep Havalimanı’nda uçak trafiği 342’den 519’a, Samsun-Çarşamba ise 143’ten 266’ya yükselirken, Nevşehir Kapadokya Havalimanı turizm sezonunun da etkisiyle tarihi ve doğal güzellikleri görmek isteyen yabancı turistlerin akınına uğrayarak Open-Sky’da en başarılı havalimanı oldu.

       

 

       

-KAPADOKYA’YA DOLMUŞ UÇAKLAR DA İNECEK-

       

 

       

Turizm faaliyetlerinin desteklenerek ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla çok sayıda projeyi hayata geçiren Ulaştırma Bakanlığı, Open-Sky Projesi’ne Dolmuş Uçaklarla yeni bir boyut katmayı planlıyor. Özel bir işletmeye verilen izinle kısa bir süre önce hayata geçirilen Dolmuş Uçak projesi kapsamında uçuş gerçekleştirilecek noktalardan biri de Kapadokya olacak. Böylece, Kapadokya’ya gelecek yolcular, Türkiye’nin değişik noktalarına bağlantısız ulaşım imkanına kavuşacak.

       

 

       

-BALON SAYISI 70’E ÇIKTI-

       

 

       

Peri Bacaları, manastırları, yeraltı şehirleri ile dünyanın sayılı cazibe merkezlerinden biri olan Kapadokya, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra balonlarıyla da adından sıkça söz ettiriyor. 2003 yılında 3 balon işletmesinin 8 balon ile hizmet verdiği Kapadokya’da bugün 13 balon işletmesi bulunuyor. Balon turizminin desteklenmesi yönünde Kapadokya’daki sıcak hava balonculuk işletmelerine de SHGM’nin 2010 yılında verdiği izinlerle birlikte Türkiye’deki balon sayısı 70’i buluyor.

       

 

       

-OPEN-SKY UYGULAMASI-

       

 

       

Open-Sky uygulaması, özellikle ülkeler arasında yapılan anlaşmalarla getirilen uçuş kısıtlamaları nedeniyle pazara giriş yapamayan havayollarının önünü açarak havayollarına yeni fırsatlar sunuyor ve havaalanlarının tam kapasite ile çalışmasını sağlıyor. Yurt dışından gerçekleştirilecek doğrudan uçuşlara açılan Nevşehir Havaalanı başta olmak üzere, Gaziantep ve Samsun Çarşamba Havaalanlarının söz konusu uygulama ile ileride bir "hub" olarak gerek iç hat gerekse dış hat yolcu taşımacılığında önemli dağıtım noktaları olacağı düşünülüyor.

       

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika