spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Onurair Teknik Başkanı Şükrü Can Oldu

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

2006 yılında THY’nin filosunda olumsuz vakalarla anılan İngiliz yapımı RJ tipi uçakların kira sözleşmesinin sona ermesini kutlamak için Atatürk Havalimanı apronunda deve kesilince olay Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Apronda deve kesilmesinin sorumlusu olarak gösterilen THY Teknik Uçak Bakım Başkanı Şükrü Can’ın da görevine son verilmişti. Yaşananlar sonrası yurtdışında giden Can geçtiğimiz ay ortasında tekrar Türkiye’ye geri döndü ve Onur Air’de Teknik Başkan olarak göreve başladı.

       

Aprona sokulan deve, arızalarıyla THY’ye sorun olan RJ tipi uçağın önünde kesilmişti.THY’nin gericilik skandalı şeklinde yorumlanan olay sonrası görevinden alınan Şükrü Can,mühendis arkadaşlarının "RJ tipi uçaklardan kurtulalım deve keseriz.ödemesiyle gaza geldiğini belirtmişti. Sıkıntılı günler yaşayan Şükrü Can,Türkiye’den ayrılarak yurtdışında çıkmıştı.THY’yi zora sokan davranışına rağmen teknik konularda oldukça deneyimli olan Can,THY Teknik’te oldukça başarılı işler gerçekleştirmişti.

       

ŞÜKRÜ CAN KİMDİR?

       

Can,İTü Uçak Mühendisi ve İşletme İktisadı Ensitüsü çağdağ İşletmecilik Programını bitirdi.1987’de Türk Hava Yolları’nda Boeing 727 Proje Mühendisi olarak işe başladı. 1990 dan itibaren çeşitli yerli ve yabancı havayollarında ve bakım merkezlerinde Mühendislik Müdürü, Teknik Müdür, Kalite Müdürü, Genel Müdür, Uluslararası Teknik Başkan görevlerinde bulundu ve bu süre zarfında İngitere, Fransa, Singapur, Maleyza, İsviçre’de çalıştı.2005 yılında tekrar Türkiye’ye dönerek THY’de Uçak Bakım Başkanı olarak görev yaptı.

       

Son 3 yıldır Nijerya’da yerleşik uluslararası bir havayolunda Teknik Genel Müdür olarak çalıştıktan sonra geçtiğimiz ay ortasında tekrar Türkiye’ye geri döndü ve Onur Air’de Teknik Başkan olarak göreve başladı.

       

Uçak ve motorlarının bakımları ve modifikasyonları, kargoya dönüştürülmeleri, VIP tadilatları, test uçuş ve sertifikasyonları, uçak alımları/teslimleri ve uçak dokümantasyon konularında çok tecrübeli bir uçak mühendisi olan Şükrü Can, İTü Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde uzun yıllar Havayolu İşletmeciliği dersleri verdi.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika