spot_img
spot_imgspot_img
19.5 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

O 16 uçağın Esenboğa’da ne işi vardı

Seçtiklerimiz

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, 18 Nisan tarihi itibariyle Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait 16 uçağın Esenboğa Havalimanını kullandığını belirterek, "Suriye’ye müdahalenin tartışıldığı bir dönemde Esenboğa Havaalanı’nındaki gelişmeler son derece önemlidir. Esenboğa Havaalanı, Suriye’ye yapılacak müdahale için lojistik üs olarak kullanılıyor" dedi.

TBMM’de bir basın toplantısı yapan Kart, Dışişleri Bakanlığı’nın 28 Şubat 2013 tarihinde verdiği soru önergesini 15 Temmuz’da yanıtladığını belirterek, cevapta, sözkonusu uçuşların insani yardım amacı taşıdığının açıklandığı söyledi. Bakanlığın cevabının yüzeysel ve soyut olduğuna dikkat çeken Kart, "Cevap metninde şahsıma hitap ederken ‘Konya Milletvekili Osman Korutürk’ hitabını kullanarak sorumluluktan uzak anlayışını ortaya koymuştur" diyerek şöyle devam etti:

"Bakanlık, Suriye konusunda bilgi kirliliği ve karartmayı devam ettirmektedir. Suriye’ye müdahalenin tartışıldığı bir dönemde Esenboğa Havaalanı’nındaki gelişmeler son derece önemlidir. Esenboğa Havaalanı, Suriye’ye yapılacak müdahale için lojistik üs olarak kullanılıyor. Türkiye çoktan savaşın tarafı konumuna gelmiştir. Anayasa’nın 92. maddesi ihlal edilmektedir. Anayasa’nın açık hükmüne göre Esenboğa’da sürdürülen faaliyetler yönünden TBMM’nin kararı ve izni zorunlu olmasına rağmen, neden bu izin alınmamaktadır?"

Toplantının ardından soruları yanıtlayan Kart, Suriye’deki incelemelerin sonuçları açıklanıncaya kadar taraf haline gelinmemesi, BM’nin kararının beklenmesi gerektiğini söyledi. Kart, Suriye’nin akıbetini Suriye halkının belirlemesi gerektiğini vurgularken, Suriye ile ilgili hükümetin elinde bulunan tezkerenin de olası bir askeri müdahale için yeterli olmadığını iddia etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika