spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Nighthawk uçağı teknolojisi çalındı iddiası

Seçtiklerimiz

Amerika Birleşik Devletleri’nin, 1970 tarihinde büyük gizlilik içinde geliştirmeye başladığı F-117 tipi uçak 1983 yılında Amerikan Hava Kuvvetlerinin envanterine girmişti. Karakteristik  aero dinamiği, radar sinyallerini azaltan gövde boyası ve testere ağzı formundaki  kanat uçları ile radara yakalanmaz özelliklerini taşıyordu.

 

27 Mart  1999 tarihinde icra edilen bir gece harekatında, Rus yapımı SA-3 füzesi ile başarılı bir şekilde vurulan F-117 Knighthawk uçağının parçalarının köylüler tarafından toplandığı sanılıyordu. Yugoslav Milosevic’in, savaş yıllarında danışmanı olan Zoran Kusovac, yaptıgı açıklamada Rusya ve Çin’in düşen bu uçağın enkazına çok büyük ilgi gösterdiklerini ve köylüler tarafindan toplanan parçaları da ülkelerine götürdüklerini iddia etti.

 

Savaş sırasında düşürülen F-117 tıpı uçağın sol kanadı ve kokpit tavanı Amerika’da lnsignia Hava Üssü’nde, Pilot koltuğu ve kaskı Belgrat şehri Havacılık Müzesi’nde sergileniyor.

 

Amerikan Hava Kuvvetleri’nden bir yetkili , düşen F-117 parçalarının Yugoslav köylüler tarafından hatıra amaçlı toplandığını sandıklarını, teknolojik casusluk  ihtimalini hiç akıllarına getirmediklerini açıkladı. Amerika’lı yetkili,  radara yakalanmama teknolojisinin Rus ve Çin’liler tarafindan kopye edilmesinin Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hava üstünlüğünü tehdit edebilecegini de belirtti.

 

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Robert Gates’in geçtiğimiz günlerde Pekin’i ziyareti sırasında, Çin Hava Kuvvetleri Chengdu J- 20 tipi uçagının varlığını duyurmuştu. Çift motorlu ve radara yakalanmaz özellikteki J-20 Chengdu’nun " Reverse Engineering" yöntemi ile kopya edilgi ihtimali üzerinde duruluyor.

 

2010 yılı sonlarında, Rusya Suchoi  T-50 tipi uçağını görücüye çıkarmış ve radara yakalanmaz özellikleri ile Amerikan Hava Kuvvetleri’nin  F-22 tipi Raptor uçakları ile Top-of-the-Line olduğunu açıklamıştı.

Air News Times / Selman TENGÜZ

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika