spot_img
spot_imgspot_img
20 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

Moskova hattında THY-Pegasus rekabeti

Seçtiklerimiz

THY Rusya Genel Müdürü Müfail Deribaş, İstanbul-Moskova hattına dair beklentileri ve hedefleri, RS FM ile paylaştı.

Pegasus Havayolları, bugün itibarıyla İstanbul-Moskova seferlerine başladı. Salı, Perşembe ve Pazar günleri Moskova’ya karşılıklı uçuşlar gerçekleştirecek olan şirket, Türk Hava Yolları’nın Moskova tekeline son vererek, önemli bir rekabete girdi.

Pegasus, İstanbul-Moskova arasında gidiş-dönüş 350 TL’den başlayan fiyatlarla uçuyor. Bu durum, THY’nin fiyat kırmasına neden oldu. Daha önce Moskova’ya gidiş-dönüş 790 TL’ye uçan THY, fiyatları 600 TL bandına çekti. THY’nin fiyatları aşağıya çekmesinin Pegasus ile bir ilgisi var mı? İstanbul-Moskova hattına yeni havayolu şirketleri dahil olacak mı? THY’nin bundan sonraki politikası ne olacak?

THY Rusya Genel Müdürü Müfail Deribaş, bu soruların yanıtını RS FM’de verdi.

“ÜCRET POLİTİKAMIZI TEK BİR RAKİBE GÖRE AYARLAMIYORUZ”

Müfail Deribaş, İstanbul-Moskova seferlerinde fiyatların düşmesinin bu döneme denk gelmiş olabileceğini, tek bir rakibe göre ücret poltikası belirlemediklerini ifade etti.

“Ücret politikamızı sadece bir rakip havayoluna göre düzenlemiyoruz biz. Bütün rakipleri göz önünde bulundurarak her gün ücretlerimizi gözden geçiriyoruz. Bizim özel olarak ücretlerle ilgilenen birimlerimiz var genel müdürlüğümüzde. Buradaki arkadaşlarımız, Moskova da dahil olmak üzere bütün hatların ücretlerini her gün takip ediyorlar. Yine o ilgili hatlardaki ilgili arkadaşlarla, müdürlerle ve diğer çalışanlarla da istişare ederek yeni ücretler belirliyorlar. Düşüş belki bu döneme denk gelmiş olabilir ama dediğim gibi biz sadece bir havayolunu baz alarak ücretlerimizi düzenlemiyoruz.”

"DOLULUK ORANLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK"

Peki, Pegasus’un Moskova hattına girmesi, THY’nin satışlarını etkiledi mi? Moskova pazarının potansiyeli büyük bir Pazar olduğununu altını çizen Deribaş, doluluk oranlarında bir farklılık olmadığını söyledi.

“Hayır kesinlikle, Moskova pazarı çok büyük bir pazar, potansiyeli olan bir pazar. Türk Hava Yolları’nın da başka bu hatta giren havayolu şirketlerinin de yolcu bulması mümkün. Zaten sizin söz konusu ettiğiniz havayolu şirketi haftada 3 defa uçacak. Ama bizim Türk Hava Yolları’nın günde 6 seferi var. Dolayısıyla bizi şu anda etkilemiş görünmüyor, doluluk oranlarımızda bir değişiklik yok.”

İSTANBUL-MOSKOVA HATTINA YENİ ŞİRKETLER GİRECEK Mİ?

THY Rusya Genel Müdürü Müfail Deribaş, Rusya ve Türkiye arasındaki anlaşmaya istinaden, Türk tarafından Pegasus’un seferlerine başladığını, Rus tarafından da bir havayolu şirketinin yakında uçmaya başlayacağını kaydetti.

“Sizin sözünü ettiğiniz havayoluyla birlikte bir de Rus tarafından bir havayolu şirketi daha yakında İstanbul-Moskova seferlerine başlayacak diye bilgi alıyoruz biz. Rus havayolu şirketi, böyle bir hak kazandı zaten. Dolayısıyla iki ülke arasındaki yapılan anlaşmalar gereği başka havayolunun girmesi mümkün değil. Ama Türk Hava Yolları’nın ve Rus tarafından Aeroflot’un dışında iki havayolu şirketi daha biri Rusya’dan biri Türkiye’den olmak üzere hatta giriyorlar.”

"HER ZAMANKİ GİBİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Müfail Deribaş’a Moskova hattına yeni katılımların tamamlanmasının ardından THY’nin izleyeceği politikayı sorduk. THY Rusya Genel Müdürü, İstanbul ve Moskova’nın nüfus açısından yoğun ve yüksek potansiyelli kentler olduğunu belirtti ve her zamanki gibi çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

“Moskova 10 milyon nüfusun üzerinde nüfusa sahip olan bir şehir. Karşısında da İstanbul var, 15 milyonun üzerinde nüfusu olan bir şehir. Kaldı ki, Rusya ve Türkiye ilişkileri de sürekli gelişiyor. Dolayısıyla potansiyel çok yüksek bu iki şehir arasında, potansiyel çok yüksek. O bakımdan biz her zaman yaptığımız gibi marketing çalışmalarımıza, pazarlama çalışmalarımıza ve bizim potansiyel müşterilerle irtibat kurmaya devam edeceğiz. Normal çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

"REKABETİN KAZANANI YOLCU"

THY, İstanbul-Moskova hattındaki rekabetin artmasına nasıl baktığını da değerlendiren Deribaş, yeni havayolları ile birlikte yeni yolcuların gelmesine sıcak baktıklarını kaydederek, kazananın yolcu olduğunu vurguladı.

“Türk Hava Yolları olarak meseleye şöyle bakıyoruz. Ne kadar çok havayolu şirketi girerse girsin, neticede bunun yolcuya faydası oluyor. Hem ücretler açısından hem kalitenin daha yükseklere çıkma açısından, yolcu açısından yolcuya faydası oluyor. Onun için potansiyeli yüksek olan Moskova gibi şehirlerde de yeni yolcuların gelmesine vesile oluyor. Onun için biz sıcak bakıyoruz.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika