spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

Mng Teknik: Dev Uçaklarada Bakım Yapacak

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin en büyük uçak bakım merkezi olan MNG Teknik, 25 bin metrekarelik yeni hangarına Şubat ayında taşındı. MNG personeli, Azerbaycan ve Türkmenistan liderlerinin uçaklarına da özel bakım hizmeti veriyor.
 
Gazeteciler, açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın davet edilecek yeni hangarı gezdi. MNG Teknik Genel Müdür Fikret Geçkili, yaptığı açıklamada 24 bin metrekare alanda 4 ayrı hangar inşa ettiklerini belirterek, aynı anda 16 dar gövdeli yada 8 dar 4 tane de geniş gövdeli uçağa teknik hizmet verilebildiğini kaydetti.

Ortadoğu ve Avrupa’daki en modern hangara sahip olduklarını iddia eden Fikret Geçkili, "Şubat ayında buraya taşındık. O günden bu yana 15 kadar uçağa bakım yaptık. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmenbaşı’nın uçaklarına da biz hizmet veriyoruz. Hedefimiz öncelikle Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Rusya cumhuriyetleri ile Kuzey Afrika ülkelerdeki havayolu uçaklarına bakım yapmak.

Temmuz ayında Airbus 330 Bakım sertifikası alacağız.” dedi. Geçkili, ‘A380 uçaklarına bakım yapma planınız var mı’ sorusuna “A380 ile ilgili herhangi bir çalışmamız yok. THY ve diğer havayollarında A380 patlaması olursa hangarın kuzey tarafından Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden (DHMİ) kiraladığımız geniş bir alan var. Fizibil olursa neden olmasın. O hangarı da ona göre dizayn ederiz.” karşılığını verdi.

 
MNG Teknik’in Batı Apronu’nda inşa ettiği gelişmiş teknolojik altyapıya sahip yeni Uçak Bakım Hangarı’nın apron alanı 30 bin metrekare. Aynı anda 16 dar gövdeli ya da 4 geniş gövdeli ve 8 dar gövdeli uçağa bakım hizmeti verilebilen hangarda sosyal tesisler ve spor salonları da bulunuyor.

MNG Teknik, bu yıl içerisinde çalışan sayısı bin kişi kadar çıkarmayı planladı.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika