spot_img
spot_imgspot_img
15.3 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Nisan 2024

MİT, havadan istihbarat toplamak için TÜBİTAK’la anlaştı

Seçtiklerimiz

MİT, TÜBİTAK’tan uzun süre havada kalabilecek ve yaklaşık 500 kilogram faydalı yük taşıyabilecek bir İHA istedi. Bu araç hem dinleme yapacak hem de görüntü çekecek. Anlaşmanın ardından uçak mühendisi aramaya başlayan TÜBİTAK Amerika’daki bazı savunma şirketleriyle de temasa geçti.

MİT daha önce Heron ve uydulardan gelen görüntülerin kendi bünyesinde toplanması için de bir çalışma başlatmıştı. MİT ile TÜBİTAK arasında geçtiğimiz şubat ayında da kritik bir anlaşma imzalanmıştı. TÜBİTAK, Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde kurulacak istihbarat laboratuvarlarında yüksek teknolojili istihbarat ekipmanlarının üretimine yoğunlaşacak. Dinleme kestirme cihazları, böcekler, sinyal kesiciler artık bu laboratuvarlarda üretilecek. 220 milyon dolarlık projenin finansmanını ise Savunma Sanayii Müsteşarlığı üstlenmişti.

İki kurum arasındaki işbirliği geçtiğimiz günlerde bir adım daha öteye taşındı. MİT, tarihinde ilk kez kendi gelişmiş İHA’sını kullanmaya karar verdi. MİT’e ilham kaynağı olan İHA ise Global Hawk isimli İHA. Amerikan yapımı yüksek irtifa (HALE) insansız hava aracı olan Global Hawk, keşif ve gözetleme maksatlı algılayıcılar ile donatılıyor. Bir kıtadan kalkıp uydular vasıtası ile diğer bir kıtadan yönetilerek bir başka kıta üzerinde keşif yaptıktan sonra elde ettiği hava görüntülerini yine bir başka kıtaya aktarabiliyor. Bu casus uçağı, yüksek irtifada sürekli keşif ve denetleme yapabiliyor. Kalkış alanından 3 bin deniz mili uzaktaki menzillerde görev yapabiliyor, ayrıca hedef sahasının üzerinde 24 saat boyunca ve 60 bin feet’ten daha yükseklerde kalabiliyor. MİT’in TÜBİTAK’tan talep ettiği İHA’nın iç istihbaratta mı yoksa dış istihbaratta mı kullanılacağı henüz net değil. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika