spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Pazartesi, 20 Mayıs 2024

Mısır yerine Türkiye mi ?

Seçtiklerimiz

İtalyan Costa Cruise firmasına ait ’Costa Pasifica’ isimli dev yolcu gemisi saat 08.00’de 2 bin 332 yolcusu ve 1031 mürettebatıyla Marmaris Limanı’na yanaştı. ’Costa Pasifica’, Mısır yerine sezon boyunca 11 kez Marmaris’e gelecek. Geminin yolcuları halk oyunları gösterisiyle karşılandı ve karanfil verildi.

Marmaris Liman İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Şükrü Tugay, dev kruvaziyer gemilerinin Mısır limanları ziyaretlerinin iptal olduğunu, bu gemilerin Marmaris’e gelmesi için birçok girişimde bulunduklarını söyledi. Krizin ilk dakikasından itibaren bütün gemi firmaları ile temas halinde olduklarını anlatan Tugay, şöyle dedi:"Firmaların taahhüt ettikleri bir destinasyonu iptal etmesi büyük mali sıkıntı yarattı. Biz de bunu değerlendirerek sadece Mısır limanı iptali sonrası Marmaris’e yanaşacak gemilerle ilgili yeni bir tarife düzenlemesi yoluna gittik.

Bu teşvikleri kendilerine sunarak, bu gemilerin daha fazla limanlarımıza uğraması için çaba harcadık Ama şunun da altını çizmek istiyorum. Bizler başkalarının içinde bulunduğu kötü durumları fırsat olarak kabul etmiyoruz. Umarız, sadece Mısır ve Kuzey Afrika’daki değil tüm dünyadaki karışıklıklar sona erer." 

 
 
Marmaris’in bu koşullar altında Mısır seferlerini iptal eden gemilere en çok ev sahipliği yapacak liman haline geldiğini vurgulayan Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Şu ana kadar kesinleşmiş 70 sefer iptali var. Bunların yaklaşık 20 tanesi Marmaris Limanı’na yapılacak. Bu durum sonucunda Mısır iptallerinin, sadece Marmaris’e kazandıracağı Cruise yolcu sayısı minimum 50 bin olacak. Türkiye genelinde ise bu rakam 200 bini geçecek ve turlar iptal oldukça da her geçen gün daha da artacak. Marmaris’e yapılacak 20 sefer dışında gemilerin İzmir, İstanbul ve Alanya limanlarına da 50 sefer yapılması planlandı."
 
 Tugay, yeni eklenen seferler ve Mısır iptalleri sonrasında Marmaris Limanı’na bu yıl yolcu gemilerinin 100 kez yanaşacağını açıklarken, "Bazı günler gemiler çakışıyor ama şimdiye kadar tarihleri değiştirerek ayarlama yapmaya çalıştık. Buna rağmen 2 gemi açıkta demirlemek istemediğini, limana yanaşmak istediğini belirtti.

O tarihte başka gemilerin de limana yanaşacak olmasından ötürü bu iki gemi limanımıza yanaşmaktan vazgeçti. Ancak bunun dışında her hangi bir problem yaşamıyoruz. Marmaris turizmi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" dedi.  

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika