spot_img
spot_imgspot_img
8.6 C
İstanbul
Cuma, 1 Mart 2024

Mısır uçağı kaçıran kişinin kimliği açıklandı

Seçtiklerimiz

Mısır Havayolları’na ait bir yolcu uçağı üzerinde ‘canlı bomba yeleği’ olduğunu söyleyen bir kişi tarafından kaçırıldı. Uçaktan ‘eski eşine’ mektup gönderen korsan, kendisinin Mısır’da Sisi’ye muhalif olduğunu söyleyerek, Mısır’da hapiste bulunan bazı kadınların serbest bırakılmasını talep ediyor. Rum yetkililer, ‘canlı bomba’ tehdidi yapan korsanın, blöf yapmıyor olabileceğini söylüyor.
 
Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı, yedi mürettebat ve beş yolcu dışında herkesin serbest kaldığı ve uçaktan ayrıldığını açıkladı.
 
Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, uçak kaçırma olayının "terörizmle bir bağlantısı olmadığını" söyledi.
 
Hava korsanı, uçağı üzerinde “bombalı yelek” bulunduğunu söyleyerek kaçırdı. Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı Sözcüsü Ihab Raslan, Mısır hava limanlarında son zamanda güvenlik önlemlerinin artırılmış olmasından dolayı, hava korsanının üzerinde patlayıcı yelek olduğundan kuşku duyduklarını söyledi.
 
Larnaka Havalimanı’na yönelik tüm uçuşlar, yine Güney Kıbrıs’ta bulunan Paphos Havalimanı’na yönlendiriliyor.
 
Korsan Mısırlı Prof. İbrahim Samaha
 
Mısır Havayolları’nın yaptığı açıklamaya göre hava korsanı, müzakereler sonucunda, mürettebat ve dört yabancı yolcu dışında herkesin serbest bırakılmasını kabul etti. Larnaka Havalimanı’ndan bir görevli, serbest kalanların uçaktan ayrıldıklarını söyledi.
 
Kıbrıs devlet televizyonu, uçağı kaçıran şüphelinin 27 yaşındaki Mısır vatandaşı İbrahim Samaha olduğunu açıkladı. Samaha’nın İskenderiye Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde profesör olduğu belirtildi.
 
Mısırlı olduğu belirtilen hava korsanı, serbest kalıp uçaktan inenlerden bir kişiye Kıbrıslı eski karısına iletilmek üzere, dört sayfalık bir mektup vererek görevlilere iletilmesini sağladı. Buna göre, hava korsanı Arapça yazdığı mektupta Güney Kıbrıs’tan sığınma talep etti.
 
“Eski karısı havalimanında”
 
Samaha’nın mektubu ulaştırmak istediği eski karısının, güvenlik güçlerince eşlik edilerek hava alanına getirildiği ifade edildi. Adı açıklanmayan bir Mısır hükümet sözcüsü ise, korsanın İstanbul’a gitmek istediğini ileri sürdü.
 
Mısır ve Kıbrıs medyasının haberlerinde yolcular arasında 10 ABD ve 8 de Birleşik Krallık vatandaşı bulunduğu belirtiliyor. Mısır Havayolları’nın web sitesinden yaptığı açıklamaya göre, kaçırıldığı sırada uçakta mürettebat ile birlikte toplam 81 kişi bulunuyordu.
 
İsrail savaş uçaklarını uçurdu
 
Mısır Sivil Havacılık Bakanı, korsanın MS181 sefer sayılı Airbus A320 tipi uçağın pilotu Omar Al-Gammal’ı, üzerinde bomba düzeneği olduğunu söyleyerek tehdit ettiğini belirtti.
 
Mısır resmi ajansı, korsanın Mısır vatandaşı olduğunu bildirirken, Libya vatandaşı olabileceği de iddialar arasında.
 
İsrail ordusundan bir kaynağın açıklamasına göre, İsrail uçak kaçırma olayının ardından önlem olarak hava sahasında savaş uçaklarını uçurmaya başladı.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika