spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Medya Patronları Hangi Jetle Uçuyor

Seçtiklerimiz

Türkiye’de medya patronları aynı zamanda büyük iş adamları oldukları için  seyahatlerini  özel jetlerle yapıyor. Dört büyük medya patronunda özel jetleri var.

       

 Medya patronları içinde en pahalı jete Ciner Holding’in sahibi Turgay Ciner biniyor. Ciner’in, en  gözde  iş jetlerinden biri olan Gulfstream G550’si var. Aynı tipte bir uçak da Başbakanlık için alınmıştı.

       

 Ciner’in uçağı hem en uzun menzillisi hem de en pahalısı. Jet 12 bin 500 km’lik menziliyle dünyanın her tarafına  rahatlıkla  gidebiliyor. Kapasitesi 8-18 yolcu arasında değişen jetin fiyatı yaklaşık 60 milyon dolar.

       

AYDIN DOÐAN’IN JETİ FRANSIZ YAPIMI

       

Uzun yıllardır jet sahibi olan patronlardan biri de Hürriyet, Posta, Milliyet, Kanal D, Star, CNN Türk’in sahibi Aydın Doğan. Fransız Dassault yapımı Falcon 2000EX, Doğan Havacılık envanterine kayıtlı. Aydın Doğan, TC-DGN ismiyle tescil ettirdiği uçağını zaman zaman kiraya da veriyor.

       

KARAMEHMET’İN İKİ JETİ VAR

       

 Mütevaziliği ile tanınan Akşam Gazetesi ve Show TV’nin sahibi Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’te eskiden beri jet kullanıyor. Karamehmet’in Kanadalı Bombardier şirketinin imalatı kıtalar arası uçuşlar yapabilen 13  yolcu  kapasiteli Global 5000’i var. Jet, İstanbul’dan Los Angeles’a yakıt ikmali yapmadan uçabiliyor. Karamehmet’e ait Çukurova Havacılık’a kayıtlı bir adet Challenger 300 iş jeti bulunuyor.

       

AHMET ÇALIK CHALLENGER İLE UÇUYOR

       

Sabah, Takvim ve ATV’nin patronu Ahmet Çalık, jet sahibi medya patronları arasında. Çalık’ta Kanada yapımı Bombardier Challenger 605 ile uçuyor.

       

FERİT ŞAHENK’İN G 450’Sİ 49 MİLYON USD

       

 NTV, NTV Spor, CNBC-E, e2 kanallarının ait olduğu Doğuş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in ise Gulfstream G450’si var. TC-KHB ismine tescil edilen bu uçağın yanı sıra Şahenk’e ait Körfez Havacılık envanterine bir  adet  de TC-KHA tescilli Hawker 900XP kayıtlı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika