spot_img
spot_imgspot_img
26.9 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Maddi Krizdeki Alitalia’ya Yeni Rakip

Seçtiklerimiz

Merkezi Sardunya Adası’nın Olbia kentinde bulunan Meridiana Havayolları’nın hisselerinin yüzde 49’unun Katar Havayolları’na satılmasıyla isim değişikliğine giden şirketin yeni adı Air Italy oldu.

İsmaili tarikatı lideri iş adamı Ağa Han, yeni kurulan şirketin yüzde 51 hissesini elinde bulundurduğu açıklandı. “Air Italy” adını alan yeni havayolu şirketin medya tanıtımı Milano’da gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Katar Havayolları CEO’su Akbar Al Baker ve Ağa Han’ın şirketi AKFED’in temsilcisi Sultan Allana ile Meridiana’nın Başkanı Francesco Violanti, hedeflerinin Alitalia ile rekabete girip ülkenin en güçlü hava yolu unvanını almak olduğunu söyledi.

2020 yılına kadar uçak sayılarının 50’ye yükseleceğini ve ilk aşamada 20 adet Boeing 737 MAX’lerle takviye edileceğini söyleyen ortaklar, Katar Havayolları’ndan 5 adet uzun menzilli Airbus A 330 – 200’ün kiralanacağını ayrıca 2019’da bu uçakların yerine de Boeing 787 -8 satın alınacağını sözlerine eklediler.Yılda 400 Milyon Euro ciro yapmasına karşın 40 Milyon Euro zarar eden Meridiana’nın yerine kurulan Air Italy, haziran ayından itibaren Milano – New York ve Milano – Miami seferleriine başlayacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika