spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Lufthansa’ya Verilen 6.5 Milyar Dolarlık Yardım AB İncelemesinde

Seçtiklerimiz

AB Komisyonu, Lufthansa’ya Verilen COVID-19 Yardımını Soruşturuyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, COVID-19 pandemisi sırasında Lufthansa’ya verilen 6.5 milyar dolarlık Alman devlet yardımı hakkında kapsamlı bir soruşturma başlattı. Lufthansa, yardımı tamamen geri ödemiş olmasına rağmen, AB Komisyonu, bu yardımın AB devlet yardımı kurallarına uygun olup olmadığını değerlendirecek. Komisyon, yardımı alan Lufthansa’nın uygunluk kriterlerini karşıladığını belirlemeye çalışacak.

Detaylar:

  • Soruşturmanın Amacı: Alman devletinin Lufthansa’ya sağladığı 6 milyar euro değerindeki yardımın AB devlet yardımı kurallarına uyup uymadığını belirlemek.
  • Yardım Bileşenleri: 306 milyon euro özkaynak bileşeni ve iki hibrit enstrüman bileşeni (4.7 milyar euro dönüştürülemeyen özkaynak enstrümanı ve 1 milyar euro dönüştürülebilir borç enstrümanı).
  • Ödeme ve Karlar: Lufthansa, yardımı erken geri ödemiş ve toplamda 92 milyon euro faiz ödemiştir. Ayrıca, Alman Ekonomik İstikrar Fonu (WSF) hisselerini toplam 760 milyon euro karla satmıştır.
  • Geçmiş Kararlar: 2020’de verilen yardım, 2023’te Genel Mahkeme tarafından iptal edildi ve Lufthansa’nın itirazı hala devam ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika