spot_img
spot_imgspot_img
12.9 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

Lufthansa ile sendika kabin personeli maaşlarına zam yapılmasında anlaştı

Seçtiklerimiz

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, Bağımsız Kabin Personeli Organizasyonu sendikası ile kabin personelinin aylık maaşlarının Ocak 2023’ten itibaren 250 euro, Temmuz 2023’ten itibaren ise yüzde 2,5 artırmak için anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Alman hava yolu şirketi Lufthansa’dan yapılan açıklamada, Bağımsız Kabin Personeli Organizasyonu (UFO) sendikası ile kabin personelinin aylık maaşlarının artırılması konusunda bir yıllık anlaşmaya gidildiği belirtildi.

Buna göre, Lufthansa’da çalışan 19 binden fazla kabin personelinin aylık maaşları Ocak 2023 tarihinden itibaren 250 euro ve Temmuz 2023’ten itibaren ise yüzde 2,5 oranında artırılacak.

Aynıca kabin personelinin başlangıç maaşları yüzde 17 artırılırken en yüksek maaş grubunda yer alanların maaşında da yüzde 9’luk artış olacak.

Bu arada, Almanya’da eylülde yüzde 10 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki son yükselişle ekimde yüzde 10,4’e çıkarak 1951’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Enflasyon oranlarının giderek artması, Alman ekonomisinde de çoğu sektörde maaş zammı çağrılarını körüklemişti.

YAZ TATİLİ DÖNEMİNDE ÇOK SAYIDA UÇUŞ İPTAL EDİLMİŞTİ

Lufthansa Grubu, Almanya’da havalimanlarında yazın personel sıkıntısı ve grevlerle yaşanan kaosa karşın Kovid-19 salgını sonrası uçuş talebinin artmasıyla 27 Ekim’de bu yılın üçüncü çeyreği için 1,1 milyar euro kâr açıkladı.

Salgın döneminde durma noktasına gelmesinin ardından keskin bir toparlanma yaşayan Alman hava yolu sektörünün, personel sıkıntısı ve grevlerle karşı karşıya bulunması dikkati çekiyor.

Ülkede, özellikle yaz tatili döneminde birçok havalimanında personel eksikliği nedeniyle uzun kuyruklar oluşmuş, çok sayıda uçak seferi iptal edilmiş, seferlerin gecikmesinden dolayı yolcular gidecekleri yerlere geç ulaşabilmişlerdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika