spot_img
spot_imgspot_img
6.9 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

Louisville havaalanı jeotermal sistemi faaliyete geçti

Seçtiklerimiz

ABD’nin Kentucky kentindeki Louisville Havaalanı, ülkedeki türünün en büyüğü olan jeotermal ısıtma ve soğutma sistemini hizmete soktu.

ABD’nin Kentucky kentindeki Louisville Muhammad Ali Uluslararası Havaalanı (SDF), ülkedeki herhangi bir havaalanının en büyük jeotermal alanından enerji sağlayan bir jeotermal ısıtma ve soğutma sistemini resmi olarak başlattı.

Yaklaşık 22 milyon ABD Doları tutarında bir yatırım ve yaklaşık iki yıllık inşaat ile yeni jeotermal sistemin, havalimanının yıllık kullanım maliyetlerinde 400.000 ABD Doları tasarruf etmesine ve karbon ayak izini önemli ölçüde azaltmasına yardımcı olması bekleniyor.

Jeotermal alan, pist ile terminal arasında 7 dönümlük arazide yer alıyor. Bu alanda her biri yaklaşık 500 feet (~152 metre) derinliğe sahip 648 kuyu açıldı. Brian Simwell, “Burada aylarca aynı anda sondaj yapan 3-5 sondaj makinesi serimiz vardı” dedi.

Kuyular açıldıktan sonra kapakları kapatılıp harçla dolduruldu ve kum ve çakılla dolduruldu. Daha sonra jeotermal sahayı havaalanının geri kalanıyla aynı seviyeye getirmek için 17 inçlik beton ve asfaltla tamamlandı. Alan daha sonra uçaklar için gelecekte park yeri olarak kullanılabilir.

Sistem, hem yaz hem de kış aylarında sabit yüzey altı sıcaklığından yararlanarak havalimanı için düşük emisyonlu ısıtma ve soğutma sağlayacak.

Bölgesel Havaalanı Otoritesi, Louisville İcra Direktörü Dan Mann şunları söyledi: “Bu projenin genel inovasyonunun ötesinde, yolcularımıza sınıfının en iyisi olanakları sunma ve aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltma ve enerji tasarrufu konusunda endüstri lideri olma kararlılığımızı daha da doğruluyor.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika