spot_img
spot_imgspot_img
12.9 C
İstanbul
Cumartesi, 20 Nisan 2024

Londra’da çok yönlü Türkiye tanıtımı

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin Londra Kültür ve Turizm Müşaviri Tolga Tuyluoğlu “ekonomik krize rağmen geçen yılki rakamlara ulaşırız” dedi. İkisi Yunan dört müzisyen Türkçe konser verdi.

İngiltre’nin ikinci önemli turizm ve tatil fuarında Türkiye turizm ve kültürel etkinliklerle tanıtılıyor.

Earsl Court fuar salonunda dün açılan ve 5 Şubat’a kadar açık kalacak ‘The Holiday & Travel Show London’da, Türkiye’nin londra Kültür ve Turizm Ofisi bir dizi tanıtım etkinliği düzenledi.

Salonun dış cephesi ve girişinde Türkiye tanıtımlarının yer aldığı fuar alanında Türkiye standı ile THY standında tanıtım yapılıyor. Fuara, türkiye tatili pazarlayan firmalar da katıldı.

TOLGA TUYLUOĞLU: GEÇEN YILKİ TURİST SAYISINA ULAŞIRIZ

Türkiye’nin Londra Turizm Müşaviri Tolga Tuyluoğlu, İngiltere’de yaşanmakta olan ekonok kriz ve iflas eden iki büyük tur operatörü firma ve Ortadoğu’daki gelişmeler nedeniyle geçen yıl yüzde 3,5 gibi bir düşüş yaşandığını bildirdi.

Ekonomik krizin etkilerinin artarak devam ettiğini hatırlatan Tuyluoğlu, “Mevcut rezervasyonlar durağan bir yıl geçireceğimizi gösteriyor ve bu sene de olağanüstü bir artış beklemiyoruz. Ama geçen yılın rakamlarına ulaşacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

Pazar daralmasına rağmen gecikmeli  olarak türkiye tanıtımlarının aralıksız sürdürüldüğünü belirten Tuyluoğlu, bu sezon kablo yayınlar, televizyon, metro istasyonları ile taksi ve otobüs reklamlarının devam edeceğini ifade etti.

Thomas Cook gibi büyük tur operatörü firmalarının reklam kampanyalarına da destek verildiğini açıklayan Tuyluoğlu, “bu yıl sektörel tanıtımlara ağırlık veriyoruz. Bu yıl içerisinde İngiltere Seyahat Acentaları Birliği ABTA’nın yıllık genel kurulu Antalya’da yapılacak. 2013 yılında da benzeri büyük organizasyonlar devam edecek ve AITO- Bağımsız Tur Operatörleri Birliği ile  Seyahat ve Turizm Enstitüsü ITT’nin yıllık genel kurullarını Antalya’da gerçekleştirecek” şeklinde konuştu.

AKIN KOÇ: İNGİLİZ TURİST AÇISINDAN ZOR BİR SENE

Fuara sahibi olduğu Anatolian Sky firması ile katılan tur operatörü Akın Koç da, İngiliz turist açısından bu senenin zor bir yıl olacağını söyledi. Geçen yıl Yunanistan ve İspanya gibi Akdeniz ülkelerinin fiyatları düşürerek İngiliz turistleri çektiğini belirten Koç, “kötümser bir tablo çizmek istemem ama bu yıl İngiltere’de ekonomik krizin etkileri daha fazla hissedileceği bekleniyor. Bu nedenle Türkiye tatili pazarlayan firmalar için gerçekten zor bir yıl olacak” dedi.

YUNAN MÜZİSYENLERDEN TÜRKİYE TANITIMI YAPTI

Fuar süresince günde iki defa konser veren Çiğdem Aslan, Cahit Baylav, Pavlos Melas ve Spiros Bolovinis grubunun programları ziyaretçiler tarafından ilgiyle izleniyor. Londra’da, Nihavent adıyla Türk Sanat Müziği topluluğunun şefi Cahit Baylav ile Çiğdem Aslan’a eşlik eden iki müzisyen ise Yunan. Pavlos Melas ile Spiros Bolovinis, fuar süresince Türkiyeyi tanıtmak için sahne alacak.

DÖSİM GELENEKSEL EL SANATLARINI TANITIYOR

Fuara Kültür ve Turizm Bakanlığının döner sermaye kuruluşu olan Dösim de, Türkiye’nin farklı bölgelerinde geleneksel el sanatı eserlerin tanıtım ve satışının yapıldığı stand ile katıldı. Dösim’i temsilen Londra’ya gelen Dösim Merkez Müdür Yardımcısı İnanç Özçakmak ile Özlem Bozkurt ziyaretçilere el sanatlarının özelliklerini anlatıyor.

SOFRA RESTAURANT’TAN İÇLİ KÖFTE TARİFİ

Türkiye farklı kültürel değerlerinin tanıtıldığı fuarda, Hayrettin Kozanoğlu Ebru sanatını, Vehbi Koca ise İstanbul Fotoğrafları etkinliği gerçekleştirecek.

Sofra restaurant şeflerinden Mustafa Güzen ise içli köfte yapımını anlatıp, ziyaretçilere tattıran “Cooking workshop” ile türk mutfağını tanıttı.

Eurovizyon Foto: Mustafa KÖKER

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika