spot_img
spot_imgspot_img
17.7 C
İstanbul
Pazar, 25 Şubat 2024

Lockheed Martin Hipersonik Uçağı Sahne Alıyor

Seçtiklerimiz

1995 yılında Lockheed Corporation ve Martin Marietta ortaklığında kurulan Amerikan havacılık şirketi Lockheed Martin, hipersonik uçağının yapımında son aşamaya gelindi.
 
1 milyar dolar maliyet beraberinde oluşturulan SR-22 adındaki uçak, kendi ram-jet sistemi desteği ile mevcut hipersonik hava çözümünü kullanarak yeterli irtifaya ulaşıyor.
 
Yani uçak, ek yükseltici motoru ya da yardımcı uçaklara gerek kalmadan hipersonik hızda, irtifasına çıkabiliyor.
 
Son aşamasına gelindiği ifade edilen uçağın, 2018 yılı itibariyle görücüye çıkacağı Engadget’ta  yer alan haberde belirtilenler arasında.
 
Silah konsepti çerçevesinde silah desteğine sahip olacak üst sürüm hipersonik uçaklar da, 2020 yılında kullanıma hazır olacak. Hipersonik uçakların askeri nitelikli olarak üretileceğini söylemek gerekiyor.
 
16-03/27/lockheed-martin-reveals-plans-for-this-insane-mach-6-hypersonic-spy-plane.jpg
 
SR-72 adlı üst sürüm hipersonik uçağın ise 2030 yılında hazır olabileceği, söz konusu uçağın herhangi bir konumdan, dünya  üzerinde herhangi bir konuma 1-2 saat içerisinde gidebileceği ifade ediliyor.
 
Hipersonik uçakların Albert Einstein’in bir sözünü akıllara getirdiği söylemek gerekiyor: “Delilik aynı şeyleri yapıp, farklı sonuçları beklemektir”
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika