spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Lion Air ve Boeing Arasındaki Gerilim Tırmandı

Seçtiklerimiz

1000 uçaklık filoya ulaşarak dünyanın en büyük filosuna sahip havayolu şirketi olmak isteyen Endonezya merkezli Lion Air,  ekim ayından yaşanan uçak kazasının ardından dünyanın en büyük iki üreticisinden biri olan Boeing’in tavrına kızarak 22 milyar dolarlık siparişi iptal etti.
 
Endonezya’nın en büyük havayolu firması olan Lion Air’in kurucu ortağı Rusdi Kirana, 189 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından Şikago merkezli Boeing’in kendilerini töhmet altında bıraktığını belirtti.
 
Bloomberg ile yaptığı röportajda, 2 aylık Boeing üretimi 737 Max tipi jetin düşmesinin ardından Boeing’in meseleyi yönetme şeklini adil bulmadığını belirten Kirana, "Çok uygunsuz ve kurnazcaydı, etikten yoksundu. Bunu en büyük müşterilerinden birine yaptılar ve bizim uçağımızın bakımını doğru dürüst yapamadığımız imajını yarattılar." dedi
 
Hatırlanacağı üzere, 29 Ekim tarihinde başkent Jakarta’dan Pangkal Pinang seferini yapmak için havalanan uçak, kalkıştan 13 dakika sonra düşmüştü.
 
BAKIM ONARIM HATASI VURGUSU
 
Endonezya Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı güvenlik komisyonunun hazırladığı ön rapor bakım sorunlarını detaylandırmış ve irtifa kaybına yönelik alarm sistemlerinin yarattığı karışıklığa dikkat çekerek Lion Air’in güvenlik protokolünü geliştirmesini belirtmişti.
 
Boeing de uzun bir açıklama yayımlayarak, isim vermeden 737 Max uçağındaki bir sensörden gelen hatalı veriyle aktive edilen yeni bir sisteme üstü kapalı atıfta bulunmuştu.

Boeing, yazılımın sürekli olarak uçağın burnunu öne yatırdığını ve pilotların da alarm keşmekeşi içerisinde kontrolü sağlamaya uğraş verdiğini belirtmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika