spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Salı, 25 Haziran 2024

Kuzey Kore duyurdu: Hipersonik füze denedik

Seçtiklerimiz

Kuzey Kore, dün test ettikleri füzenin Hwasong-8 tipi hipersonik bir füze olduğunu duyurdu.
Japonya ve Güney Kore’nin dün yeni bir silah testi gerçekleştirdiğini açıkladığı Kuzey Kore, yeni füze denediğini doğruladı.

Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı’nda (KCNA) yer alan habere göre, Savunma Bilimleri Akademisi’nin Jagang eyaletindeki Toyang-ri bölgesinde Hwasong-8 tipi hipersonik bir füze test edildi.

5 yıllık planın öncelikli hedeflerinden

Füzenin, Kore İşçi Partisi’nin 8. Kongresi’nde kabul edilen silah sistemlerinin geliştirilmesine yönelik 5 yıllık planının öncelikli hedefinden biri olduğunun altı çizildi.

Silahın geliştirilme aşamasının bilimsel ve güvenilir bir şekilde bir adım ileriye taşındığı vurgulandı.Tansiyonu artırdı

Japonya hükümetinden dün yapılan açıklamada, Pyongyang’ın balistik füze olduğu düşünülen yeni bir silah denemesi gerçekleştirdiği duyurmuş, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da Pyongyang’ın doğu kıyılarından tanımlanamayan bir füze ateşlendiğini doğrulamıştı.

Geçtiğimiz 15 Eylül’de bir füze denemesi daha gerçekleştiren Pyongyang’ın dünkü girişimi bölgede tansiyonu artırmış, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın kurmaylarına “detaylı analiz” ve “acil durumlara karşı hazırlık” talimatı verdiği kamuoyuna yansımıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika