spot_img
spot_imgspot_img
20.5 C
İstanbul
Pazartesi, 2 Ekim 2023

KTHY mağdurları isyan etti

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

   Batırılan KTHY’nin biletlerini satan acenteler ve binlere varan yolcular Ulaştırma Bakanı Ersan Saner’den açıklama bekliyor. Mağdurlar, Saner’e seslenerek yeni havayolu firması ile ilgili “doğru bilgi” talebinde bulundular.

 

İngiltere’de KTHY’nin biletlerini satan, Diplomat Travel adına Özkul Beyzade, Tulip Travel adına Kadri Sökmen, Alternative Travel adına Murat Yüksel, İstanbul Travel adına Murat Eser, Ayşen Travel adına Ayşen İsa ve Happy Days Travel adına Faik İzzet birlikte kaleme aldıkları “Açık Mektup”ta Bakan Saner’in, tatil sezonu öncesi uçacağı açıklanan Kuzey Kıbrıs Havayolları hakkında mağdurların aydınlatılmasını istediler.

 

Mayısa bile razıydık

   Seyahat acentelerinin kaleme aldıkları açık mektupta şöyle deniliyor:

   “Sayın Bakan size bu mektubu İngiltere’deki Türk acenteleri ve KTHY mağdurları adına yazıyoruz. Hatırlayacağınız üzere ilki geçen yıl eylül, ikincisi ekim ayı sonunda ve son olarak 21 Mart 2011 Pazartesi olmak üzere sizler bizleri KKTC’ye çağırarak bizzat sizinle görüşmemizi istediniz. Biz de isteğinize üç defa uyduk. 21 marttaki toplantımızda siz, firmanın uçuşa hazır olduğunu belirterek, ‘Mart ayı sonunda Londra’ya geleceğiz, uçağı tanıtacağız ve seferlere 15 nisanda mı, 30 nisanda mı başlayalım sizlerle bunu kararlaştırmalıyız’ dediniz.

 

 Biz acenteler olarak bu kadar kısa sürede KKHY’nin uçabileceği konusunda kuşkuluyduk ama mayıs ayında başlamasına da razıydık. Çünkü KTHY bileti sattığımız ve sayıları binlerle ifade edilen mağdurlara durumu izah etmekte zorlanıyoruz. İstanbul üzerinden her gün sefer düzenleneceğini bizzat söylediniz ve biz buna inandık.  Londra’ya döndükten sonra tüm mağdurlara bu durumu bildirip, uçabilecekleri şekilde listelerimizi hazırladık.

  

Sayın Bakanın Londra’ya gelmesi için gerekli hazırlıkları yaptık. Şimdi Kıbrıs basınından ve medyadan duyduğumuz kadarıyla eylül ayından önce uçuş gerçekleşmeyecek.

  

Biz bu durumu, tatil planını yapmış olan sayıları binlerle ifade edilen KTHY mağduru yolculara nasıl açıklayacağız? KTHY kapatıldığında bize, geçen yıl verilen biletlerin bir yıl süreyle geçerli olacağı sözü verildi.  Biz de bu söze güvenerek durumu yolculara aktardık. Yeni firma tatil sezonu öncesi uçmayacak ise, tatil sezonunun bitmesinin ardından bu insanları nasıl ikna edebileceğiz? Ve bu durumu insanlarımıza nasıl izah edeceğiz?

   Sayın Bakan; sizden ve hükümetimizden, kamuoyuna doğru ve gerçekçi açıklama yapmanızı beklemek en doğal hakkımızdır.”

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika