spot_img
spot_imgspot_img
7.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Kotil; TUSAŞ, Türkiye’nin Göz Bebeği

Seçtiklerimiz

2005 yılında tamamen milli sermayeli bir şirket haline gelen TUSAŞ, yeni ürünleri ve artan teknolojik yetkinlikleri ile güçlenerek büyümeye ve milletimizin göğsünü kabartmaya devam ediyor.

 

TUSAŞ, TSK envanterinde bugün itibariyle 23’e ulaşan sayısıyla ülke savunmasına hizmet eden, üstün yetenekleriyle harekât sahasında kendini ispat etmiş olan “T129 ATAK” Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, 2018 yılında TSK envanterinde yer alması planlanan ve ilk atış gösterimini Nisan 2017’de gerçekleştiren “HÜRKUŞ-C” Hafif Taarruz Uçağı, “ANKA” İnsansız Hava Aracı Sistemi Silah Entegrasyonu’nun yanı sıra teknolojik yönden bağımsız bir hava gücü olma yolunda çok önemli bir adım olarak değerlendirilen ve tasarım çalışmaları hızla ilerletilen Milli Muharip Uçak ve T625 Genel Maksat Helikopteri projeleriyle küresel bir marka olma yolunda hızla ilerliyor.

 

Son on yılda geliştirdiği özgün ürünler ile havacılık alanında dünyada söz sahibi bir şirket haline gelen TUSAŞ, aynı başarıyı uzay alanında elde etmek için de önemli birikim ve altyapılar edinmiş, GÖKTÜRK-1/2/3 ve TÜRKSAT 6A projeleri kazanımlarına ilave olarak, USET Merkezi yatırımı ile uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir oyuncu haline gelmiştir.

 

TUSAŞ Genel Müdürü Doç.Dr.Temel Kotil, “1970’li yıllarda başlayan ‘Kendi uçağını kendin yap’ uyanışı ile birlikte, 1974 yılında ülkemizin havacılık alanında kabiliyet kazanması için, bu topraklarda gökyüzüne uzanan bir umut olarak yeşertilen TUSAŞ,  bugün yüzde 100 milli sermayesiyle uluslararası platformlarda kendi ürettiği ürünlerini sergilemenin, dünyanın en büyük havacılık firmaları ile yaptığı işbirlikleriyle de ülke ihracatına katkı sağlamanın gururunu yaşıyor. Türk Havacılığının yükselmesine katkı sağlayacak TUSAŞ, uzun yıllar boyunca nice projelere imza atacak” sözleriyle, Şirketine ve personeline olan güvenini yinelemiştir.

 

TUSAŞ 2011’DEN BU YANA SEKTÖR İHRACAT LİDERİ

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan değerlendirmelerde 2011’den bu yana Savunma ve Havacılık Sanayii ihracat şampiyonu unvanını elinde bulunduran TUSAŞ, bu yıl ayrıca TİM İlk 1000 İhracatçı listesinde ilk 20’de yer aldı.

 

Bir platform üreticisi ve entegratör olarak yılda 1 Milyar Dolarlık ve 10 yıl içinde öngörülen 10 Milyar Dolarlık cirosuyla TUSAŞ, Türkiye’nin 500 Milyar Dolarlık ihracata ulaşma hedefinde önemli rol oynayacak. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika