spot_img
spot_imgspot_img
19.1 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Konya’da askeri uçak düştü

Seçtiklerimiz

Konya’da Türk Yıldızları filosunda yer alan F5 tipi bir uçak düştü. MSB’den yapılan açıklamaya göre, fırlatma koltuğuyla atlayan pilotun sağlık durumu iyi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ise konuya ilişkin soruşturma başlattı.Türk Yıldızları filosuna ait F5 tipi bir uçak, Konya kent merkezi yakınlarında düştü.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, kuş çarpması sonucu uçağın motorlarının durduğu bildirildi.

Kontrol amaçlı hastaneye sevk edilen pilotun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

VALİLİK DE AÇIKLAMA YAPTI

Konya Valiliği ise kazaya ilişkin, “3. Ana Jet Hava Üs ve Garnizon Komutanlığına bağlı eğitim uçağı 12.40 sıralarında Karat ilçemiz Tatlıcak mevkiinde düşmüştür. Uçağın pilotu paraşütle atlayarak sağ olarak kurtulmuştu. Kazan sonucu can kaybı bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından F-5 uçağın düşmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Paraşütle atlayarak kurtulan Hava Pilot Binbaşı Ahmet Barboras Civelek’in, kontrol amaçlı kaldırıldığı Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir süre daha gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edileceği belirtildi.

Pilot Civelek’in İzmir Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan birkaç ay önce 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndaki 134’üncü Akrotim Filo Komutanlığı’na atandığı ve Türk Yıldızları’nın 2023 yılında yapacağı gösteriler için eğitim uçuşu yaptığı öğrenildi.

GEÇEN SENE DE KAZA GERÇEKLEŞMİŞTİ

Nisan 2021’de de Konya’da akrobasi timi Türk Yıldızları’na ait NF-5 tipi bir gösteri uçağı eğitim uçuşu sırasında düşmüştü.

Kazada pilot yüzbaşı Burak Gençcelep şehit olmuş ve bu Türk Yıldızları’nın ikinci şehidi olarak kayıtlara geçmişti.

Daha önceden 13 Mart 2012 yılında meydana gelen kazada pilot Yüzbaşı Ümit Özer hayatını kaybetmişti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika