spot_img
spot_imgspot_img
13 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Kısa uçuş rotası projesi askıya alındı

Seçtiklerimiz

 ‘Kısa uçuş rotası projesi’ ile uçakla seyahat süresinin azaltılması bekleniyordu. Ancak bürokraside ağır işleyen çalışmalar nedeniyle proje askıya alındı.

Uçakla seyahat süresini azaltacak ‘kısa uçuş rotası projesi’, bürokrasideki ağır-aksak işleyen çalışmalar nedeniyle askıya alındı. Geçen şubatta, ‘Asker onaylarsa uçuş rotaları kısalacak’ başlığıyla analiz ettiğimiz konuda maalesef bugüne kadar olumlu gelişme yaşanmadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) girişimleriyle başlatılan çalışma, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün gerekli hassasiyeti göstermemesi nedeniyle neredeyse bitme noktasına geldi. Proje, her üç kurumun da, üzerine düşen görevi yeterince yerine getirmemesi nedeniyle sekteye uğradı. Uzun uçuş rotaları, bürokraside yaşanan umursamaz yaklaşım nedeniyle, hem yolcuları mağdur etti hem de havayolu şirketlerine milyonlarca dolar kayıp yaşattı.

Dört uçuş koridoru istendi

SHGM, hava trafiğindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla yılbaşında askeri uçuş koridorlarını mercek altına almıştı. Ticari uçakların izlediği rotaların kısaltılması amacıyla taslak proje hazırlayan kurum, TSK’nın kapısını çaldı. İlk etapta, TSK’ya tahsis edilen dört uçuş koridorunun, başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere yerli ve yabancı havayolu şirket uçaklarının kullanımına açılması talep edildi. Daha sonra da, DHMİ Genel Müdürlüğü’nün destek verdiği projeyle ilgili çalışma başlatıldı. Ancak yürütülen görüşmelerde, yeni talepler nedeniyle ilerleme kaydedilemedi. Ayrıca benzer çalışmaların, TSK ve DHMİ tarafından da yapılması ve ortak karar alınması istendi. Maalesef gerekli çalışma yapılmadığından, heyecanla başlatılan ve havayolu şirketlerinin de merakla beklediği projede hayal kırıklığı yaşandı.

Hac uçuşları da kısalacaktı

Projeyle özellikle İstanbul’daki Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçak rötarlarının en aza indirilmesi planlanıyordu. Havayolu şirketleri, yeni uçuş rotalarıyla İstanbul çıkışlı yurtiçi seferlerinin yanı sıra özellikle hac ve umre uçuşlarında ciddi yoğunluk yaşanan Suudi Arabistan ile Ortadoğu seferlerinde zaman ve yakıt tasarrufu sağlayacaktı. Kısa rotalar, özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yıllardır çözülemeyen yoğun hava trafiğine büyük rahatlama getirecekti. Projenin ilk etabındaki dört yeni kısa rotanın, havayolu şirketlerine yıllık 200 milyon dolar civarında tasarruf sağlaması beklenirken, yeni rotaların yaygınlaştırılması ile tasarruf miktarının yıllık 500 milyon dolara ulaşması hedefleniyordu.

SHGM, kısa uçuş rotalarıyla ilgili projede başarılı olamayınca İstanbul-Ankara arasındaki uçuşlarda ‘havada ve yerde beklemeleri önleyecek’ yeni uçuş koridorunu açmak için harekete geçti. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Ankara arasındaki 12 bin feette gerçekleşen seferlerde gecikmeleri engelleyecek yeni uçuş koridoru, 17 Ekim’de uçuşlara açılacak. Gelecek ay hizmete sunulacak ‘yedek yol’, İstanbul’dan çıkıp Ankara üzerinden Doğu’ya giden veya Ankara hava sahasını kullanarak İstanbul’a sefer düzenleyen uçaklara tahsis edilecek.

Kalkış için neden bekleriz?

Araştırmalara göre, yolcu şikayetlerinde ilk sırayı rötarlar alıyor. Ancak hiçbir havayolu şirketi, uçuşlarında gecikme yaşamak istemez. Çünkü rötarlar şirketlere, hem prestij hem de para kaybettirir. Öyleyse uçaklar neden gecikmeli kalkış gerçekleştirir? Bunun birçok sebebi var. En büyük nedenlerinden biri yaşanan teknik arızalar. Bakıma alınan uçaklar, arızanın giderilmesinin ardından uçuşa verilir. Arızanın uzun sürmesi halinde ise uçuşa başka bir uçak tahsis edilir. Bazen seferi gerçekleştirecek uçağın, diğer uçuştan geç gelmesi nedeniyle de gecikme yaşanır. Bavulların uçağa yüklenme işlemleri sırasında yaşanan aksilikler de, uçuşun gecikmeli yapılmasına neden olur. Ayrıca uçuş ekibinin havalimanına geç gelmesi de rötar gerekçesi olarak gösterilebilir.

Yaşanan gecikmenin ardından uçağa binseniz dahi kalkış için ‘hiçbir sorunun kalmadığını’ söyleyemezsiniz. Yolcularını alan ve kalkış için hareket eden uçakta da arıza yaşanabileceğini unutmayın. Bazen de, hava trafik kontrol kulesindeki görevliler, pilota, belirli bir noktaya kadar ilerlemesini ve orada ikinci bir talimata kadar beklemesini söyleyebilir. Beklenecek nokta taksi yolları üzeri (pisti aprona bağlayan yol), pist girişi ya da pist içinde olabilir. Bu durumun sebebi ise o sırada inişte başka bir uçağın olması, iniş yapmış fakat henüz pisti terk etmemiş bir uçağın bulunması ya da yeni kalkmış büyük gövdeli bir uçağın oluşturduğu kuyruk türbülansı denilen anafor şeklindeki hava akımları olabilir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika