spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Kıbrıs’a yeni havayolu şirketi

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

 

       

Küçük, Lefkoşa’da Türkiye’den giden Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle yaptığı sohbette yeni şirketin Mart 2011’de faaliyete geçeceğini söyledi.

       

 

       

KKTC Başbakanı’nın verdiği bilgiye göre şirketin finansmanı üç ayaklı olacak. Birinci ayağı devletin ortaklığı oluşturacak. Ancak devletin payı yüzde 50’nin altında kalacak.

       

 

       

İkinci ayakta özel sektördeki firmalarda ortak alınacak. Üçüncü ortak ise THY olacak. Küçük, “Böylece yeni havayolunu THY güvencesiyle oluşturmayı düşünüyoruz” dedi.

       

 

       

Başbakan’a göre devletin küçük ortak olmasının altında ise bu ay içinde iflası istenen Kıbrıs Türk Havayolları deneyimi bulunuyor. Küçük özel sektörün yeni şirkette büyük pay sahibi olmasıyla verimliliğin ve yönetimin etkinliğinin artırılmasını amaçladıklarını kaydetti.

       

 

       

ERCAN HAVAALANI DA ÖZELLEŞTİRİLİYOR

       

 

       

KKTC’nin ulaştırma alanında atacağı bir başka önemli adım ise, Ercan Havaalanı’nın özelleştirilmesi. Başbakan Küçük, özelleştirme için yılbaşından önce ihaleye çıkılacağını kaydetti.

       

 

       

Ercan Havaalanı’ndan sonra ise özelleştirme listesinde elektrik tahsilatlarının özel sektöre devredilmesi ve haberleşme alanında atılacak özelleştirme adımları var. KKTC’nin turizm yatırımlarının son dönemde iyice arttığını anlatan Küçük, halen yaklaşık 300 bin nüfuslu ülkede bulunan 24 beş yıldızlı otele ek olarak önümüzdeki dönemde 6 otelin daha devreye girmesinin planlandığını söyledi.

       

 

       

Şu an 13 bin yatak kapasitesi olan KKTC’nin yeni otellerle birlikte kapasitesini 15 bine çıkaracağını kaydeden Küçük, yolcu taşımacılığında da mevcut şirketlerin yanı sıra Onur ve Sky havayollarının da kendilerinden izin beklediğini anlattı.

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika