spot_img
spot_imgspot_img
8.6 C
İstanbul
Cuma, 1 Mart 2024

Karaismailoğlu: Atatürk Havalimanı kapanınca trafik yüzde 30 azaldı

Seçtiklerimiz

Karaismailoğlu, yıkımına başlanmasıyla yeniden gündem olan Atatürk Havalimanı için: Havalimanı kapanınca bu bölgedeki trafik yüzde 30 azaldı” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yıkımına başlanmasıyla gündem olan Atatürk Havalimanı tartışmalarına ilişkin olarak, “Günlük olarak yaklaşık bin yüz uçak inen bir Havalimanı, o uçaklar karbon emisyonunu 4 milyon insanın üzerine atıyor.

Saatlerce Marmara Denizi üstünde tur atıp iniş izni beklediğimiz saatleri ne çabuk unuttuk. Havalimanı kapanınca bu bölgedeki trafik yüzde 30 azaldı.” görüşünü savundu.

tv100’de yayınlanan Candaş Tolga Işık’ın sunduğu “Az Önce Konuştum” programına konuk olan Karaismailoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları: “Devletler uzun soluklu planlamalar yaparlar hem bugünün hem de önümüzdeki yıllarda ülkenin karşılaşabileceği sorunlara hazırlıklı olup planlar ve işler yaparlar.

Türkiye Cumhuriyeti de son 20 yılda nasıl planlı büyüyorsa aynı şekilde büyüyor.Günlük 1.100 yaklaşık uçak inen bir Havalimanı o uçaklar karbon emisyonunu 4 milyon insanın üzerine atıyor.

Saatlerce Marmara Denizi üstünde tur atıp iniş izni beklediğimiz saatleri ne çabuk unuttuk. Havalimanı kapanınca bu bölgedeki trafik yüzde 30 azaldı.

‘ACİL DURUMLAR İÇİN KULLANILABİLİR’

Buradaki acil durumlar için ambulans uçaklarının inebileceği bir yer, acil durumlar için kullanılabilecek bir havalimanı olabilir. Atatürk Havalimanı kapatılması gerekiyordu, burada 2 tane pist vardı doğu-batı ve kuzey-güney pistleri. İstanbul Havalimanı zaten aynı eksende olduğu için bu pistlerin kullanılmasının imkanı yok.

’22 MİLYON EURO EKSTRA GELİR GELDİ’

Biz orada yıllık bir yolcu garantisi verdik. 10 milyar eurouk bir havalimanı yaptırdınız, bunun belirli sürede bir geri dönüşü var. 10 milyar euronun bir kuruşu devletten çıkmamış ve ilk yılı o verilenin garantiyi aştığı için 22 milyon euro ekstra gelir geldi.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika