spot_img
spot_imgspot_img
28.6 C
İstanbul
Perşembe, 13 Haziran 2024

Kapatılan Atatürk Havalimanı’na 90 bin uçak inip kalkmış

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun verdiği bilgiye göre 7 Nisan 2019-30 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’ndaki toplam uçak trafiği sayısı 90 bin 693 olarak gerçekleşti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, tarifeli uçuşlara kapatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘millet bahçesi’ yapılacağını duyurduğu Atatürk Havalimanı’na ilişkin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Tanal, Karaismailoğlu’na, Atatürk Havalimanı’na iniş ve kalkış yapan uçaklardan kaçının Cumhurbaşkanlığı filosuna, kaçının özel kargo firmalara ait olduğunu; alana iniş ve kalkış yapan özel ve ticari jet sayısını sordu.

Bakan Karaismailoğlu, Tanal’ın önergesine verdiği yanıtta, 7 Nisan 2019-30 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’ndaki toplam uçak trafiğinin 90 bin 693 olduğunu belirtti.

Tanal, Karaismailoğlu’na ayrıca, havalimanı pistine sahra hastanesi yapılmasını da sordu.

Karaismailoğlu ise Tanal’a, “Yapılan değerlendirmeler neticesinde; devre dışı bırakılan 17/35 pistlerini de kapsayacak şekilde pistlerin güney tarafında inşa edilmiş olan Pandemi Hastanesi’nin kullanımda olan 05/23 pistine Annex 14 mania esasları ve Havalimanı Çevresindeki Yapılaşma Kriterleri Genelgesi’ne göre mania teşkil etmediği ve uçuş emniyetine tehlike oluşturmadığı görülmektedir” yanıtını verdi.

KÂR-ZARAR ORANINI AÇIKLAMADI

Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı’nın tarifeli uçuşlara kapılması sonrası işten çıkarılan personel olup olmadığına ilişkin soruyu ise “Kapatıldığı tarihten sonra işten çıkarılan herhangi bir personel bulunmamakta olup, diğer havalimanlarında çalışması sağlanmıştır” diye yanıtladı.

Bakanı Karaismailoğlu, Tanal’ın sorduğu Atatürk Havalimanı’ndaki kâr-zarar oranı, havalimanını kullanan Cumhurbaşkanlığı, şahıs ve şirketlere ait uçaklara ilişkin sayılar konusunda ise bilgi vermedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika