spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Kalan 4 Heron teslimatında sıkıntı yok

Seçtiklerimiz

Gönül, AK Parti TBMM Grubunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, ”İsrail ile kriz kalan 4 Heron’un teslimatında sıkıntı yaratmaz. Kalan Heronların teslimatını Haziran veya Temmuz ayı içinde bekliyoruz” dedi.

       

İsrail tarafından üretilen insansız hava aracı Heronlar için Türkiye’den İsrail’e ocak ayında bir heyet gitmiş ve kabule yönelik çalışmalara başlamıştı.

       

10 adetlik Heron siparişinden 6’sı Mart ayında gelmiş; geri kalan 4 Heron’un da mayıs sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatı bekleniyordu. Sözleşme, ana yüklenici TAI ile İsrail IAI ve Elbit firmaları arasında imzalanmıştı.

       

Aynı anda 6 hedefi izleyebiliyor

       

Gece ve gündüz anında görüntü ve ses aktaran insansız hava aracı Heronlar, motorundaki tadilatlarla, 24 binden, 30 bin feet yüksekliğe çıkabilecek motor kapasitesine ulaştı. İsrail’in, yeni motorla ilgili sözleşme şartlarını da tam karşıladığı kaydediliyor.

       

Heronlar, en az 24 saat havada kalış süresi ve 30 bin feet yükseklik kriterlerini sağlayabiliyor. Heron insansız hava araçları, aynı anda 6 hedefi izleyebiliyor.

       

İstihbarat toplamasının yanı sıra uçak, helikopter ve karadan ateşlenecek güdümlü füzeler için hedef aydınlatması yapabiliyor. En az 24 saat süreyle havada kalıp, 30 bin feet irtifada ve 350 kilometre menzilde görev yapabiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika