spot_img
spot_imgspot_img
5.6 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Kahire havaalanı yenileme projesine başlandı

Seçtiklerimiz

Mısır Sivil Havacılık Bakanı, Türkiye Cumhuriyeti Kahire Büyükelçisi, Egyptian Holding Company for Airports & Air Navigation (Mısır Havaalanları ve Hava Trafiği Grup Şirketi), Cairo Airport Company (Kahire Havaalanı Şirketi), Dünya Bankası, ECG-NACO temsilcileri ve Limak İnşaat yetkililerinin katılımı ile Cairo Airport Company binasının VIP Holü`nde yapılan törende, Limak İnşaat tarafından gerçekleştirilecek Kahire Uluslararası Havaalanının yenilenmesi ve yolcu kapasitesinin artırılmasına ilişkinprojenin imzaları atıldı.
 
Limak İnşaat, havalimanı inşaatı konusunda sahip olduğu tecrübe ve birikimi bu kez Mısır`a taşıdı. Limak İnşaat – GMR ortak girişiminin 387 milyon ABD Doları tutarındaki teklifle ihalesini kazandığı proje; gerçekleştirilecek yenileme ve ilave yatırım çalışmaları sonucunda Kahire Uluslararası Havalimanı TB2 Terminali`nin yıllık yolcu kapasitesinin 3,5 milyondan 7,5 milyona yükseltilmesini kapsıyor.
 
Türkiye ve yurtdışında 35 yıldır pek çok önemli projeyi gerçekleştirdiklerini kaydeden Limak Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, "Dost ve kardeş Mısır halkının gelişim ve refahına katkıda bulunacağımız için mutluyuz. Mısır`ın aydınlık geleceğine büyük güven duyuyoruz. Bu ilk projemize yenilerini eklemeyi arzuluyoruz" dedi.
 
Tamamlandığında Kahire`nin dünyaya açılan kapısının yolcu kapasitesini iki mislinden fazla artıracak projenin Mısır ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirten Limak Holding İcra Kurulu Üyesi ve Limak İnşaat Genel Müdürü Feyiz Genç de şunları söyledi: "LİMAK Şirketler Grubu olarak uluslararası ortaklıklar ile yapımını üstlendigimiz ve işletmesini yürüttüğümüz İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı ve Kosova – Priştine Adem Jashari Uluslararası Havaalanı projelerinin ardından bu alandakiüçüncü büyük adımımız Kahire Uluslararası Havalimanı projesi olacaktır.

Türkiye – Mısır işbirliğinde hayata geçirilen bu proje, bir teknoloji ve prestij projesi olmasının yanısıra Mısır`daki yeniden yapılanma sürecinde uluslararası mahiyette gerçekleştirilecek ilk mega proje olması itibariyle de büyük önem arz etmektedir. Bu proje ile Limak İnşaat olarak tecrübemiz ve kalite odaklı performansımızı dost ve kardeş Mısır`ın başkentinde de gösterme fırsatı bulacağız. İnşaatı 3 yıl içinde tamamlayacağız.Ardından bir yıl boyunca, inşa ettiğimiz tesislerin işletme, bakım ve onarımını üstleneceğiz. Ayrıca İdare olarak Cairo Airport Company`nin talep etmesi halinde bir yıl daha bu işleri sürdürme hakkımız bulunuyor.

Grubumuza Mısır`da bu önemli yatırım imkânını sağlayan işverenimizin değerli Başkanlarına ve yetkililerine şükranlarımı sunuyorum."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika