spot_img
spot_imgspot_img
10.7 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

JETFEST heyecanlı dakikalar yaşattı

Seçtiklerimiz

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak ve Havacılık Festivali’nde (JETFEST) model uçakların gösterisi izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşattı 
 
 
Türk Hava Kurumu (THK) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Jet Motorlu Model Uçak ve Havacılık Festivali  (JETFEST), Türkiye, Azerbaycan, İran, İsrail ve Danimarka’dan 20 pilotun katılımı ile yapıldı. Türk Hava Kurumu (THK) Karain Meydanı ve Havacılık Eğitim Merkezi’nde düzenlenen festivale Antalyalılar büyük ilgi gösterdi. Festivalde hızı saatte 500 kilometreye ulaşabilen radyo kontrollü model jetlerin gösterisi izleyenlere heyecanlı dakikalar yaşattı.

 
Antalya Valisi Muammer Türker, havacılığın bir yaşam tarzı olduğunu belirterek, "Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen havacılık şenliğinin haklı gururunu yaşıyoruz. Havacılık birçok bakımdan önemli, her şeyden önce insanların hobilerini, coşkularını bazen çocukluk duygularını, bazen de yaşları ilerlese bile içlerindeki o çocuk heyecanını yaşamalarının bir aracı. Bilimsel faaliyetler içinde havacılık ve uzay çalışmaları çok önemli ve biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türk milleti olarak uzaya uydu gönderebilen, bunu belirli ölçülerde yapabilen ve uzayda yörünge hakkı sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi. 
 
Havacılığın önemi
 
Havacılıktan önemli bir ekonominin doğduğunu belirten Vali Türker, "Pek çok insan buradan ekmek yiyor ve insanların ekonomik faaliyetlerini yapması için havacılık faaliyetleri önemli bir arka plan oluşturuyor. Havacılığın Türkiye’de son dönemlerde gelişerek çok sayıda uçuşun devreye sokulması, havalimanlarının devreye sokulması, çok sayıda şirketin olması, hava araçlarının sayısının artması, havacılığın ortalama insanımızın da bir ulaşım metodu haline gelmesi biraz da bunun neticesi" şeklinde konuştu. 
 
Şölene dönüştü
 
Türk Hava Kurumu (THK) Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş ise ilk kez 2012 yılında gerçekleştirilen festivalin bugün yerli ve yabancı birçok ülkeden pilotların katıldığı uluslararası bir gösteri şölenine dönüştüğünü belirterek, "Yabancı ve Türk pilotlar bize uçuş becerilerini gösterecekler. Gösteriler yapılırken heyecandan yerinizde duramayacaksınız. Bugün burada, adrenalin ve eğlenceyi bir arada yaşayacağız" dedi. Konuşmaların ardından jet, piston motorlu model uçak, paraşüt, wingsuit, microlight, paraglider, gyrokopter, mosquito akrobasi gösterileri izleyenler tarafından beğeni kazandı. Gösteride izleyicilerden en çok beğeni ve alkışı ise paraşütle Atatürk portresi ve Türk bayrağı açan Pilot Oğuzhan Yararca’nın ‘Kara İnci’ isimli Pitts 1T model çift kanatlı gösteri uçağı ile yaptığı akrobasi gösterisi aldı

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika