spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Jeff Bezos’a Federal Havacılık İdaresinden soğuk duş!

Seçtiklerimiz

Richard Branson ve Jeff Bezos astronot sayılmayabilir. ABD Federal Havacılık İdaresi astronot rozetlerinde kural değişikliğine gitti.

Geçtiğimiz günlerde uzay seyahatini yapan milyarder Jeff Bezos astronot sayılıyor mu? Aynı şekilde Bezos’tan sadece 9 gün önce ilk uzay seyahatini yapan milyarder Richard Branson da…

Uzay seyahati tartışmaları sürerken Elon Musk’ın bir numaralı rakibi ünlü iş insanı, uzay turizminde ikinci büyük adımı atan kişi oldu. Milyarder ilk olarak Amazon’daki CEO görevinden ayrılarak uzay çalışmalarına ağırlık verdi.

Uzay turizmi hedefi için iş insanı, toplam dört kişilik mürettebat ile 11 dakika uçuş yaptı.

FAA: Richard Branson ve Jeff Bezos astronot değil!

ABD, milyarder uzay araştırmacılarının hayallerine soğuk su döken bir hamle yaptı. Federal Havacılık İdaresi (FAA) yeni kurallarına göre “astronot” kelimesinin tanımı değişti.

Kurallar gereği astronot adaylarının uçuş ekibinin bir parçası olması ve uzay uçuş güvenliğine katkıda bulunması gerekiyor.

Jeff Bezos uzay uçuşu ekibi.

Yeni kurallar gösteriyor ki Richard Branson ve Jeff Bezos ABD hükümetinin gözünde henüz astronot değil. Bu kural değişikliği, FAA rozet programının 2004’te başlamasından bu yana yapılan ilk değişiklik.

Mesleki Astronot Rozetleri programındaki bu güncellemeler Salı günü açıklandı. Yani Bezos’un Blue Origin roketiyle uzayın başlangıcına uçtuğu gün.

Mesleki astronot olmak için uzaya gidenlerin, hem Bezos hem de Branson’ın başardığı Dünya yüzeyinin 80 km üzerinde seyahat etmesi gerekiyor.

Ancak irtifa bir yana ajans, olası astronotların ayrıca “uçuş sırasında kamu güvenliği için gerekli olan veya insan uzay uçuş güvenliğine katkıda bulunan faaliyetleri göstermiş olması” gerektiğini de savundu.

Böylece uzaya çıkan insanların astronot sayılması için bir çalışma yürütmesi gerekiyor.İlk olarak 11 Temmuz’da Richard Branson, Virgin Galactic’in SpaceShipTwo aracıyla bir test uçuşu yaptı.

Ardından ise 20 Temmuzda Bezos ve beraberindeki üç kişi Blue Origin’in uzay aracıyla uzaya çıktı. Böylece Jeff Bezos astronot kabul edilecek mi tartışması başladı. Fırlatma öncesinde Blue Origin CEO’su Bob Smith, otonom araçta “bir mürettebat üyesinin yapacak gerçekten bir şeyi olmadığını” ifade etmişti.

Bununla birlikte, fahri astronot rozetine sahip olma ihtimalleri halen sürüyor. Çünkü bu rozeti FAA yardımcı yöneticisi özel durumlarda veriyor.

Elbette liyakati temel alarak. Bezos ve Branson’ın uçuşlarının ardından görülen rozetleri ise şirketlerinin yaptığı özel rozetler. Astronot rozetleri ilk olarak 1960’ların başında Alan Shepard ve Virgil Grissom‘a Mercury Seven programına katılımlarından dolayı verildi. Ayrıca ABD’de astronot rozeti kazanmanın diğer yolları ise NASA veya ordu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika