spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Temmuz 2024

İtalya Savunma Bakanlığı, 24 Yeni Eurofighter Typhoon İçin Onay Sürecini Başlattı

Seçtiklerimiz

İtalya Savunma Bakanlığı, Yeni Eurofighter Alımı İçin Harekete Geçti

İtalya Savunma Bakanlığı, 24 yeni Eurofighter Typhoon uçağının alımı için onay sürecini başlattı. 4 Temmuz 2024’te sunulan bakanlık talebi, bu alımın yanı sıra tüm filo için teknik ve lojistik desteğin yenilenmesini de içeriyor. Detaylı bilgiler içermeyen bu belge, Dışişleri ve Savunma Komisyonu ile Bütçe Komisyonu tarafından incelenecek ve kararın 13 Ağustos’a kadar verilmesi bekleniyor.

Yeni Eurofighter Typhoon uçakları, şu anda hizmette olan eski Tranche 1 modellerinin yerini alacak. Bu gelişmiş uçaklar, en son aviyonik sistemler, yeni radar sistemleri ve drone’larla etkileşim yetenekleri gibi özelliklerle donatılacak. Uçaklar, Torino yakınlarındaki Caselle Torinese’deki Leonardo tesisinde üretilecek. Toplam sözleşme bedeli açıklanmasa da, askıya alınan KC-46 programından elde edilen fonların bu alıma yönlendirilebileceği spekülasyonları mevcut.

Bu adım, İtalya Savunma Bakanlığı’nın 24 Haziran 2024’te açıkladığı, 6 adet Boeing KC-46 Pegasus tanker uçağının alımının askıya alınmasının hemen ardından geldi. Aeronautica Militare Genelkurmay Başkanlığı, bu kararı “değişen ve beklenmeyen ihtiyaçlar” nedeniyle aldıklarını belirtti. İtalya’nın, şu anda dört adet Boeing tarafından 2012’de teslim edilen KC-767A uçağını içeren tanker filosunu güçlendirmek için Airbus A330 MRTT gibi alternatifleri takip edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika