spot_img
spot_imgspot_img
11.2 C
İstanbul
Salı, 27 Şubat 2024

İşte pilot açığına hazırlanan formül

Seçtiklerimiz

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan pilot açığının kapatılması için hazırlanan formülü açıkladı.

Orgeneral Ünal, TBMM’nin açılışı sebebiyle verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Darbeye katıldığı için tutuklanan ve meslekten atılan personel sebebiyle pilot sıkıntısı yaşadığı iddialarına açıklık getiren Ünal, açığın kapatılması için Hava Harp Okulunun ara sınıflarına öğrenci alınacağını ve 4 bin başvuru olduğunu belirterek,  30’un üzerinde de dönmek isteyen eski pilotun başvurduğunu kaydetti. Havacılık eğitimi veren üniversitelerden de 80 kişilik potansiyel olduğunu belirten Ünal, “Hava yollarından rezerv olarak kullanabileceğimiz pilotlarımız var, ama onun için yasal düzenleme gerekiyor. Onun için de çalışıyoruz” diye konuştu.

Orgeneral Ünal, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan “bir pilotun tuvalet ihtiyacı geldiği için uçak düştü” yolundaki habere karşılık,  “Bu yönde kazalar, evet dünyada var. Benzer birkaç olay var. Kemer tokasını çıkarmaya çalışırken kumanda koluna dokunarak uçağın kontrolden çıkması mümkün. Ama Türkiye’de son 5 yılda uçak kazası sayısı 7. Yıllık ortalamamız 1,4. Bu bir dünya standardıdır. 100 bin saatte 2,7’ye denk geliyor. Bunun üzerinde çok fazla spekülasyon yapılması doğru değil” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika